Donanim 06 EKİM 2008 / 08:44

Nokia’dan dokunmatik ekranda hodri meydan

Nokia’nın yeni dokunmatik ekranlı modeli 5800 XpressMusic müzik telefonu olarak ön plana çıksa da diğer çoklu ortam özellikleri ile de göz dolduruyor.

Nokia’nın yeni dokunmatik ekranlı modeli 5800 XpressMusic müzik telefonu olarak ön plana çıksa da diğer çoklu ortam özellikleri ile de göz dolduruyor.


Dokunmatik ekran teknolojisinden yararlanılarak üretilen Nokia 5800 XpressMusic’in yenilikçi ‘Rehber Menüsü’ kullanıcıların en çok tercih ettikleri dört kişinin bilgilerini ana ekranda öne çıkarıyor ve tek bir dokunuşla geçmiş mesajlar, e-postalar, arama bilgileri, fotoğraf ve blog güncellemelerine ulaşılabiliyor.


 


Medya Menüsü ise şarkı, video ve fotoğraf gibi müzik ve eğlence menülerine doğrudan erişim sağlıyor. Bu menü aynı zamanda internet ve çevrimiçi paylaşım alanlarına doğrudan erişimi destekliyor. Nokia 5800 XpressMusic web sitelerindeki Flash içerikleri de görüntüleyebildiği için tam bir gezinti keyfi sunuyor. 8 GB hafıza kapasitesine sahip telefon bu sayede 6 bin şarkı depolayabiliyor. Nokia 5800 XpressMusic, Nokia Music Store’dan kolayca şarkı aramanızı ve satın almanızı sağlıyor. 5800 Xpress Music “Nokia Müzikle Geliyor” servisini destekleyen ilk cep telefonlarından biri. Servis Nokia Music Store içeriğine bir yıl ücretsiz erişim sağlıyor. Farklı müzik türlerinde en iyi verimi almak için grafik ses eşitleyiciyle donatılan telefon tüm sayısal müzik formatlarını çalabiliyor. 3,5 mm kulaklık çıkışı ile müzik dinlenebileceği gibi çevreleyen ses desteği sunan dahili hoparlörler sayesinde müziği arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca güncellenen Nokia Music PC yazılımı da şarkıların sürükle-bırak uygulamasıyla yerlerini değiştirmenizi sağlıyor ve şarkı listesi yönetimini kolayca yapmanıza imkân tanıyor. Telefondaki şarkı listeleri ve parçaları çevrimiçi, MMS ya da Bluetooth aracılığıyla paylaşabiliyorsunuz.


 


8 cm genişliğinde ekrana sahip Nokia’da 3,2 milyon piksellik Carl Zeiss objektifli bir kamera da mevcut. Kamera 16:9 geniş ekran görüntüleri saniyede 25 kare hızında, VGA (640x480) çözünürlükte kaydedebiliyor. Kameranın oynatma hızı ise saniyede 30 kare. Nokia 5800 XpressMusic, kamerası ile alınan fotoğraf ve videoları tek bir dokunuşla Share on Ovi, Flickr ya da Facebook gibi çevrimiçi paylaşım sitelerine göndermenize olanak tanıyor. Tüketicilerin Nokia 5800 XpressMusic’i farklı şekillerde kullanabilmeleri için cihaz alfanümerik tuş takımı, sanal bilgisayar tarzında QWERTY klavye, elektronik kalem ve müzik tutkunları için pena ile birlikte sunuluyor.


 


www.nokia.com.tr

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun