Donanim 06 MAYIS 2010 / 07:28

Nisan'da Türkiye gündemine damgasını vuran olaylar

İşte, Medya Takip Merkezi'nin araştırmasıyla, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan olay, kişi ve kurumları...

İşte, Medya Takip Merkezi'nin araştırmasıyla, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan olay, kişi ve kurumları...

Medya Takip Merkezi'nin (MTM), 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini takip ederek gerçekleştirdiği medya raporu, Nisan ayında Türk medyasında en çok konuşulan konuları ortaya koydu.

Raporda yer alan bazı ayrıntılar ise şöyle:

Ekonomi

MTM'nin Nisan ayında, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde yaptığı haber takibi sonuçlarından yola çıkarak hazırladığı "ayın medya gündemi" raporuna göre; ekonomik kriz geçtiğimiz ay da gündemdeki yerini korudu. Ay boyunca toplam 10 bin 302 habere konu edilen ekonomik kriz, televizyon kanallarında 83 saate yakın konu edildi. Ekonomideki olumlu gidişatla birlikte kriz haberlerindeki düşüş ayın öne çıkan başlıkları arasındaydı.

Medyada en çok yer alan kurum THY

Araştırma raporunun sonuçlarına göre; geçtiğimiz ay medyada en çok yansıma bulan firma, önceki ayın da birincisi, THY oldu. 2009 yılında net kârının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 düşüş ile 559 milyon TL, esas faaliyet kârının ise yüzde 12 artış ile 832 milyon TL olarak gerçekleştiği açıklanan THY, medyanın yakın markajındaydı. Kurum, ay boyunca 4 bin 421 haber ve yazıda yer buldu.

Geçtiğimiz ay medyada en çok yer bulan ikinci firma 3 bin 399 haberle Atatürk Havalimanı olurken, onu 2 bin 305 haberle İş Bankası izledi.

Hyatt Regency'nin yeni sahibi Doğuş Holding

İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki 5 yıldızlı Hyatt Regency Oteli'ni, Doğuş Holding'e bağlı Göktrans Turizm ve Ticaret AŞ'ye 208 milyon TL'ye sattı. Çeşitli konularla medyada yansıma bulan Doğuş Holding, ay toplamında 520 haberde yer buldu.

Ayın dikkat çeken diğer gelişmeleri;

* Sütaş Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Ulukaya, Aksaray'a 20 milyon dolar tutarında iki yeni yatırım daha yaptıklarını bildirdi.

* Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tarafından alınan kararla Türkiye'de üç GSM işletmecisinden hizmet alan yaklaşık 50 milyon ön ödemeli hat abonesini ilgilendiren kontör uygulamasına son verildi.

*BP Gaz Türkiye Genel Müdürü Hakan Türker, ikinci markaları olan Petgaz'ın 60 otogaz istasyonu bulunduğunu ve 2010 yılı sonuna kadar 40 yeni Petgaz istasyonu açmayı planladıklarını söyledi.

*Nabucco Gas Pipeline International, boru hattının inşasının temelini oluşturan hat boruları, valf ve boru dirseklerinin satın alımı için ön yeterlilik ihale sürecini başlattı.

*Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, 2010 yılını 80'in üzerinde yeni şube açarak toplamda 875 şubeyle tamamlamayı planladıklarını bildirdi.

*Turkcell, Erzurum ve Diyarbakır'dan sonra Eskişehir'de de bir çağrı merkezi açtı.

*Akbank T.A.Ş, KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarını karşılamakta kullanılmak üzere International Finance Corporation (IFC) ile 75 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladığını bildirdi.

Magazin

"En medyatik ünlüler listesinde sürpriz isim"

Hazırlanan "ayın magazin gündemi" konulu raporuna göre; geçtiğimiz ay Türkiye'nin en çok konuşulan ismi listede sürpriz bir yükseliş yakalayan Kenan İmirzalıoğlu oldu. İmirzalıoğlu, oynadığı Ezel dizisi ve Pepsi'nin reklam filmiyle dikkatleri üzerine çekmeye devam ederken "Ejder Kapanı" filmiyle Sadri Alışık ödülünü, İsmail Cem ödül töreninde ise "Ezel" dizisiyle en iyi drama dizisi aktörü ödülünü alması, magazin medyasının ilgisini topladı. Medyatik oyuncu ay boyunca 934 haber ve yazıda yer buldu.

Kıvanç Tatlıtuğ'un yıldızı parlamaya devam ediyor

Nisan ayının en popüler ikinci ismi Kıvanç Tatlıtuğ oldu. İdil Fırat'la yaşadığı aşk dedikodularıyla popülaritesi artan Kıvanç Tatlıtuğ, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 893 habere konu edildi.

Spor

Medya Takip Merkezi'nin (MTM), spor dünyasının nabzını tuttuğu "ayın spor gündemi" konulu raporuna göre, Mart ayında spor camiasına bomba gibi düşen "sporda şike" iddiaları, Nisan ayında da konuşulmaya devam etti. Ayın en çok konuşulan bir diğer gelişmesi de, oynanma tarihleri yaklaşan Dünya Kupası maçları oldu. Dünya Kupası ay boyunca 2 bin 823 haberde yer aldı.

En çok Fenerbahçe konuşuldu

Nisan ayında spor dünyasının en çok konuşulan takımı Fenerbahçe oldu. Geçen ay Galatasaray'a kaptırdığı tahtını geri alan Fenerbahçe, ay boyunca 23 bin 582 haberde yer buldu. Önceki aya göre haber sayısı yüzde 42 artış gösteren Fenerbahçe, takım performansı konusu ve Daum'un açıklamalarıyla sıkça görünüm sağladı. Medyatik takım ay toplamında, 175 saate yakın ekranlarda kaldı.

Beşiktaş ikinci sırada

Aynı araştırmanın sonucuna göre; Nisan ayının en medyatik ikinci takımı Beşiktaş oldu. Oynadığı derbi maçlarla dikkat çeken Beşiktaş'ın haber sayısı, önceki aya oranla yüzde 39 artış gösterdi. Ay boyunca 154 saate yakın ekranlarda kalan Beşiktaş, toplam 21 bin 133 habere konu edildi.

Galatasaray'a ilgi düşüşte

Geçtiğimiz ayın en medyatik bir diğer spor kulübü de Galatasaray'dı. Önceki ay listenin birinci sırasında yer alan takım, Nisan ayında listenin üçüncü sırasına geriledi. Mart ayına oranla haber sayısı yüzde 11 düşüş gösteren Galatasaray, futbolcularının transfer konularıyla yakın markajdaydı. Galatasaray ay boyunca 16 bin 228 habere konu edildi.

MTM'nin aynı araştırma verilerine göre; geçtiğimiz ayın en çok konuşulan diğer spor kulüpleri, 13 bin 244 haberle Bursaspor, 11 bin 488 haberle Trabzonspor oldular.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun