Donanim 06 OCAK 2012 / 13:02

Nikon’un en yeni fotoğraf ustası D4

Nikon'un 6 bin dolarlık yeni fotoğrafçısı

‘Canon mu, Nikon mu’ sorusuna en son gelen yanıt Nikon oldu. D4 adlı son model full frame 6 bin dolardan piyasaya çıkıyor.Standart fotoğraf filmi ölçülerinde algılayıcılara sahip olmaları nedeniyle sayısal fotoğrafçılıkta üst seviye olarak kabul edilen ‘full frame’ makineler, alt modeller kadar sık olmasa da yenileniyor. Nikon’un bu sınıftaki son modeliyse D4 oldu.

Bildiğiniz gibi hemen tüm üreticiler CCD algılayıcıları bırakarak CMOS’u tercih etmeye başladı. 16,2 megapiksel çözünürlüğe sahip olan kamera da yeni FX-format CMOS algılayıcıya sahip ve bu sayede makine saniyede 10 kare kaydedebiliyor. Eğer çözünürlük 2,4 megapiksele düşürülürse çekim hızı saniyede 24 kareye fırlıyor. Makinenin üzerinde de NIKKOR ailesinin yeni bir üyesi bulunuyor. D4, Nikon AF-S NIKKOR 85mm f/1.8G Prime ile geliyor.

Işık ve renkte doğruluk ön planda

MultiCAM 3500FX odaklamna algılayıcısı sayesinde düşük ışık seviyesindeki ortamlarda kolay ve hızlı bir biçimde odaklanma sağlayabilen makine 100 ile 12.800 arasında ışık hassasiyeti (ISO) getiriyor. Bunun yanında 91 bin piksel üzerinden bilgi alan ‘RGB 3D Color Matrix’ sistemi geniş bir renk çarkından yararlanarak sonuca en doğru rengi yansıtmaya çalışıyor.

D4, 1080 piksel dikey çözünürlük seçildiğinde saniyede 30 kare hızında video kaydı yapabiliyor. Bu sırada makine 51 noktadan otomatik odaklama yapmaya devam ediyor. Üründe bulunan HDMI portu üzerinden doğrudan ekrana aktarım yapılabiliyor. Makinenin arka yüzündeyse 3,2 inç büyüklüğünde bir LCD ekran bulunuyor.

(Ed: Makinenin en önemli özelliklerinden biri de tabii ki fiyatı. Yurtdışında 6 bin dolar fiyat etiketiyle rafa çıkan bir makinenin Türkiye’de çok daha yükseklerde uçacağını tahmin edebiliriz. Diğer taraftan piyasadaki en uygun fiyatlı full frame cihazlar 5 bin TL’nin altında değil.)