Donanim 29 NİSAN 2010 / 14:33

New York Senatörü Facebook'u sorguya aldı

Senatör Charles Schumer, kişisel bilgilerin gizliliği ile ilgili bilgi istedi.

Senatör Charles Schumer, kişisel bilgilerin gizliliği ile ilgili bilgi istedi.


Dünyanın en popüler sosyal sitelerinden biri olan Facebook, son dönemde değiştirdiği gizlilik ayarları yüzünden kullanıcılar sorun yaşamıştı. Yeni sistemde kullanıcılar tarafından gizlenmeyen kişisel bilgiler diğer kullanıcılar tarafından görülebilir hale gelmişti. Son dönemde oluşan bir krizde ise neredeyse bir saat boyunca tüm üyelerin e-posta adresleri görünür olmuştu. Bu gelişmeler hem Washington'daki kanun koyucuları hem de kullanıcıları kızdırmıştı.

Yaşananlardan sonra New York Senatörü Charles E. Schumer, kullanıcı bilgilerinin gizliliğinden emin olmak için Facebook'a gidebileceğini söyledi. Milyonlarca New Yorklunun benzer siteleri kullandığını söyleyen senatör, gizliliğin çok önemli olduğunu söyledi. Bu sitelerin eski arkadaşlarla ve aile bireyleriyle sürekli bağlantı halinde kalabildiğini ancak kişisel bilgilerin izinsiz kullanımlarının büyük risk olduğunu belirtti. Siteye ilk girildiğinde güvenlik ayarlarının sıkı olmasının önemini ve neredeyse tüm kişisel bilgilerin kapalı olmasının gerektiğini vurguladı.

Schumer, Facebook CEO'su Zuckerberg'e 3 önemli konudan oluşan mektup attığını da anlattı. Mektupta, Facebook üye bilgilerinin görünebilirliği, bilgi depolaması ve kişiselleşen özelliklerin güvenliği konularının bulunduğu belirtildi.

Facebook'un son dönemde hemen her kısımdan reklam geliri elde etme çabası, kurumun açgözlülüğü ile ilgili şüpheler doğuruyor. Kişisel bilgilerin de büyük getiriler sağlayabilecek olması, önyargıları artırıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun