Donanim 17 ŞUBAT 2011 / 15:08

Ne Google ne Apple, en büyük Valve!

Ne Google ne Apple, en büyük Valve!

Half Life ve Portal gibi kült oyunların arkasındaki isim olan Valve, personel başına karlılıkta Google ve Apple gibi dünya devlerini geride bıraktı.

Forbes'in haberine göre oyun üreticisi Valve, şirketteki çalışan başına karlılığa bakıldığında Google ve Apple gibi dünya devlerini geride bıraktı. Şirketin başındaki isim olan Gebe Newell'in oyun endüstrisinden çıkan yeni milyarderler arasına katıldığı ve Steam platformu sayesinde endüstriyi değiştirecek bir model ortaya koyduğu belirtiliyor.Valve'nin PC oyunlarını ve oyun eklentilerini dağıtmak için kurduğu Steam platformunun bugün 30 milyon kullanıcısı var. Bu platformun büyüklüğünü geçebilen oyun şirketleri ise sadece Microsoft, Nintendo ve Sony'den oluşan oyun konsolu üreticileri. Platform bu haliyle 4 milyar dolar büyüklüğündeki indirilebilir PC oyunları pazarının yüzde 70'ine hükmediyor.250 kişilik şirketin gelirlerinin ise her ne kadar resmi olarak açıklanmasa da yüz milyonlarca dolar (hem de çok yüz milyonlarca dolar) olarak tahmin edildiği, bunun da şirketi çalışan başına oluşturulan değer açısından dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline getirdiği söyleniyor.Detayları bu adreste okuyabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun