Donanim 31 MAYIS 2010 / 12:34

NBC ve Time Warner Apple'a resti çekti

"Sen Flash'ı görmezsen, biz de seni görmeyiz arkadaş!"

"Sen Flash'ı görmezsen, biz de seni görmeyiz arkadaş!"


Apple'ın iPhone ve iPad gibi trend ürünlerinde Flash desteğine yer vermemesi ve hatta bu teknolojiye şiddetle muhalefet etmesi, içerik dünyasını da ikiye böldü. Wall Street Journal, New York Times gibi yayınlar "Aman Apple canım Apple" diyerek hemen içeriklerini bu yeni platforma uydurma yarışına girerken, NBC ve Time Warner "Sen Flash istemiyorsun diye senin yoluna gidecek değiliz" diyerek içeriklerini Apple platformuna uydurmak için özel bir çaba göstermeyeceklerini ve Flash platformu üzerinden içerik sunmaya devam edeceklerini açıkladı.

Apple'ın özellikle iPad ürününde Flash desteğinin olmaması, kullanıcıların en çok yakındıkları konuların başında geliyor. Apple bunun yerine HTML5 desteğini öne sürmeye çalışıyor ama, bu kez de HTML5 geliştiricileri bu çekişmelerden dolayı kapsamlı bir teknolojinin gelip gidip videoya kilitlenmesinden rahatsızlar. Hatta geçen gün yaptıkları bir açıklamayla "HTML5 sadece video demek değildir, rica ediyoruz konuyu sürekli bu noktaya getirmeyin" diye serzenişte bulundular.

Bu arada bilmeyenler için söyleyelim: Apple'ın Flash'a bu kadar sert bir biçimde karşı çıkmasının arkasında yatan en büyük sebep ne platformun yavaşlığı, ne pornonun önünü kesme gayreti, ne de başka bir şey. Apple'ın Flash'a geçit vermemesinin arkasında yatan en büyük sebep, Flash'ın kendi başına bir uygulama platformu olması. Yani Apple iPhone veya iPad'e Flash teknolojisini sokarsa, insanların sadece tarayıcı üzerinden çalıştırabilecekleri ve Apple'ın kontrol edemeyeceği milyonlarca uygulamanın yolu açılmış olacak. E artık gerisini siz düşünün...

Son bir not olarak, App Store'da yer alan önemli sayıda uygulama zaten Flash üzerinde yer alan mevcut uygulamaların Apple arabirimine uyarlanmasından ibaret.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun