Donanim 23 EYLÜL 2010 / 13:18

Nasıl daha ucuz TV seyrederiz?

Eskiden TV izlemek bedavaydı, herşey maçların ücretli olmasıyla başladı.

Eskiden TV izlemek bedavaydı, herşey maçların ücretli olmasıyla başladı.

Eskiden TV izlemek bedavaydı. Ne olduysa maçların ücretli olmasıyla başladı, sonra filmler, diziler, belgeseller herşey paralı oldu. Daha kaliteli, daha güncel içerik izlemek istiyorsak, reklamları daha az izlemeyi tercih ediyorsak parasını verip dijital yayın yapan servisleri kullanmamız gerekiyor.

Kablo veya uydu üzerinden yayın yapan bu servislerin ülkemizdeki öncüsü ise Cine5 oldu. Ardından Teleon ve sonrasında Digiturk hayatımıza girdi.

Bedava olmak iddiasıyla yayına başlayan Dsmart'ta bir süre sonra daha iyisini izlemek istiyorsan parasını ödemelisin diye düşünerek ücretli servisleri hayata geçirdi. Bunun sonucunda maçlar, filmler ve dizilerle dolu bir abonelik için ayda neredeyse 100 TL civarında para ödemek zorunda kalıyoruz.

ABD'de Wired dergisi tarafından yapılan ilginç bir çalışma var. Bir Amerikan ailesi standart bir kablo tv veya uydu aboneliği için yıllık ortalama 1500 dolar para ödemek zorunda kalıyor. Ancak bu para karşılığında alından tüm hizmetlerin Internet üzerinden farklı mecralardan alınması da mümkün.

Bedava uydu kanalları için kurulacak bir uydu anteni ve dijital alıcı, diziler için Hulu Plus servisi, filmler için Netflix ve diğer tüm içerikler için Amazon VOD veya Apple TV aboneliği yaptırmak yeterli. Böyle bir alternatifin ise ilk yıl maliyeti yaklaşık 1100 dolar. İkinci yıl çanak vs masrafı olmayacağı için masraf düşüyor 745 dolara.

Aslında bu çok uçuk bir çalışma değil. Halen bu sisteme benzer alternatifleri kullanan birçok TV izleyicisi mevcut ve her geçen gün sayıları artıyor. Klasik ücretli TV'lerin yarısını ödeyerek daha fazlasına ve hem de Internet'in tüm imkanlarından yararlanarak sahip olmak gayet cazip bir öneri.

Özellikle Internet hızlarının artmasıyla neredeyse uydudaki kadar kaliteli HD yayınlara bile ulaşılabiliyor.

Ülkemizdeyse halen bu kadar yaygın, kaliteli ve kesintisiz alternatifler mevcut olmamakla birlikte özellikle bu sene Tivibu ve Digiturkwebtv ürünlerinin yaptığı geliştirmelerle önümüzdeki seneler için bu pazarın hareketleneceğini görebiliyoruz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun