Donanim 06 NİSAN 2010 / 05:16

Mükemmel bir sistem ister miydiniz?

İskenderunlu Türk yazılımcılar mükemmel bir sistem geliştirmek için kolları sıvadı, sıkı durun iddialı geliyorlar.

İskenderunlu Türk yazılımcılar mükemmel bir sistem geliştirmek için kolları sıvadı, sıkı durun iddialı geliyorlar.

Ben de birkaç ay önce Erkan Demirkan'dan gelen e-posta sayesinde tanıştım Arf Teknoloji ile. Kendilerini güvenlik konulu BThaber Platform'a davet ettik, üşenmediler kalkıp geldiler İskenderun'dan ve bilgilerini, hedeflerini paylaştılar bizlerle. Arf Teknoloji, İskenderun'da faaliyet gösteren yerli bir yazılım şirketi. Ancak öyle projelere imza atıyorlar ki takip etmekte fayda var.

Çökmeyen sistemler, kendi kendini yenileyebilen yazılımlar, virüs koruma yazılımları gibi çözümleri var. Örneğin şirketin Antikor adlı bir yazılımı var ve geçtiğimiz ay düzenledikleri kampanyayla bu yazılımın koruduğu sisteme sızabilenlere ya da daha kaba tabiriyle sistemi çökertebilenlere 500 TL ödül vaat ettiler.

Ancak geçtiğimiz günlerde biten kampanyada Antikor UGS 2'yi kırabilen olmadığı bilgisini de aldık Erkan beyden. Peki, nedir bu işin sırrı? Tabii ki biz de bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz tek şey Arf Teknoloji'nin yeni hedefinde güvenliği tüm sistem geneline yaymak yer alıyor. En profesyonel tehditlerden biri olan RootKit'leri de engelleyecek ve sıkıntı olmaktan çıkaracak bir çözüm için de çaba harcıyorlar.

Gelelim Arf Teknoloji'nin nihai hedefine. Şirket, işletim sistemlerinin akıllı birer sistem haline getirilmesi için çalışıyor. Microsoft ve Apple gibi üreticiler bu işe ne der bilmiyorum ama Arf Teknoloji'nin hedefi çok basit. Sistemin öncelikle nesne esaslı koruma mantığı ile çalışmasını planlıyorlar. İddiaları da çok basit, şöyle ki: Bu şekilde sistemdeki her bileşen, her uygulama, kendi kendisinin farkında olacak ve dışarıdan gelebilecek her zararlı müdahalesi için kendi kendini savunacaktır.

Günün sonunda başarılı olmaları hem ülkemiz yazılım sanayisi hem de ekonomimiz açısından çok büyük kazanımlar getirecektir. Detaylı bilgi isteyenler için: www.antikorugs.com

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun