Donanim 09 AĞUSTOS 2010 / 14:57

Muhteşem oyun korsanlara beyaz bayrak çekti

Oynayanların yüzde 90'ının korsan yollardan edindiği Machinarium'un sahipleri fiyatta yüzde 75 indirime gitti.

Oynayanların yüzde 90'ının korsan yollardan edindiği Machinarium'un sahipleri fiyatta yüzde 75 indirime gitti.


Çek Cumhuriyeti'nde Amanita Design adlı küçük bir grubun geliştirerek piyasaya sürdüğü tıkla-yönlendir tarzı muhteşem macera oyunu Machinarum'un korsan indirme oranı yüzde 90'ı geçince, yapımcıları çareyi beyaz bayrak çekmekte buldu. Bulundukları durumu sitelerinde espirili bir görsel eşliğinde yansıtan yapımcılar, 12 Ağustos'a kadar normalde 20 dolara satılan oyunu yüzde 75 indirimle 5 dolardan satacak.

Benzer bir şekilde, bağımsız geliştiriciler tarafından kopya koruması olmadan dağıtılan ve beğenenleri para ödeyerek satın almaya teşvik etmeye çalışan World of Goo adlı diğer bir oyun da benzer akıbete uğramıştı. Amanita Design geliştiricilerinden Jakub Dvorsky, yaptıkları bu büyük indirimle oyunu korsan olarak oynayan yüzde 90'lık kesimin para ödeyerek vicdanlarını rahatlatmalarına yardımcı olmayı ve oyunla henüz tanışmamış kişiler için bir şans yaratmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Machinarium harika senaryosu, inanılmaz grafikleri ve birbirinden etkileyici müzikleriyle steampunk evreninde düştüğü durumdan çıkış yolu arayan bir robotun hikayesine odaklanıyor. Bağımsız oyun geliştiricilerin neler yapabileceğinin en uç noktalardan birini temsil eden oyunu http://machinarium.net/demo/ adresinde deneyebilir, beğenirseniz satın alabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun