Donanim 04 KASIM 2011 / 11:06

Mobil yongalar sunuculara giriyor

Mobil yongalar sunuculara giriyor

Hewlett Packard geleceğin süper verimli veri merkezlerini akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlarda kullanılan yongaların benzerleriyle oluşturmayı planladığını açıkladı.Bilgisayar devi Moonshot Projesi kapsamında, karmaşıklığı, enerji kullanımını ve maliyetin önüne geçecek sunucu teknolojisini hayata geçirdiğini duyurdu.

Moonshot’ın önümüzdeki dönemde hızla büyüyen web, bulut ve geniş ölçekli ortamların ihtiyacı olacak düşük enerji harcayan “bilgi işlem kapasitesinin” önünü açması hedefleniyor.

Kişiler ya da kurumlar artık internet üzerinden buluta erişerek, hizmet olarak yazılım kullanmayı tercih ediyor. Öngörülere göre bulut kullanımı artmaya devam edecek. Bu durum da dev veri merkezleri ihtiyacını doğuruyor.

ARM benzeri yongalar kullanılıyor

HP, mobil cihazlarda kullanılan ARM yongalarının benzerlerini Redstone sunucularında kullanıyor ve altyapı yakınsaması gerçekleştirerek iş yükünü binlerce makine arasında dağıtmayı planlıyor.

HP’den Paul Santeler’a göre, şirketlerin çok büyük ölçekteki elektronik ortamlarının artan kapasiteleri nedeniyle olası bir krizin önüne geçmesi için temel sunucu mimarisinde değişikliğe gidilmesi gerekti.

Moonshot, müşteriler ve iş ortakları için sunucu geliştirme platformu sunuyor.

HP’nin verdiği rakamlara göre, yeni veri merkezi çözümü, iş yüküne göre değişmekle birlikte yüzde 89’a varan enerji tasarrufu sağlıyor. Bunun yanında daha az yer kaplıyor ve tüm maliyetlerin yüzde 63’e varan oranda kısılmasına olanak veriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun