Donanim 13 OCAK 2009 / 14:26

MNT’de dertler derya olmuş…

Geçen hafta yazdığım yazıya birçok geri dönüş aldım, ilginiz için teşekkürler. Ama MNT konusunda başınızı ağrıtmaya devam etmek gibi bir planım var.

Geçen hafta yazdığım yazıya birçok geri dönüş aldım, ilginiz için teşekkürler. Ama MNT konusunda başınızı ağrıtmaya devam etmek gibi bir planım var.

Mobil Numara Taşıma (MNT) konusu hepimizin merakla beklediği bir olguydu. Ancak sistem hayatımıza girmeye başladıkça beraberinde ciddi sorunlar da getirdi. İnterpromedya’daki santralimizden cep telefonu arayacağımız zaman her operatöre ait farklı hatlarımız var ve indirimli iş tarifeleri kullanıyoruz.Ancak MNT gündeme geldiği ilk günden bu yana aklımı kurcalayan bir konu vardı. Numarasını taşıyan aboneyi santrale nasıl tanıtacağımızı ya da numarasını taşımış telefonu ne şekilde doğru santralden arayabileceğimizi kara kara düşünüyordum. Ben bunları düşünürken sevgili dostumuz IPera Genel Müdürü Tolga Gündüz sağ olsun Hızır gibi yetişti.Aynı soruyu o da kendi kendisine sormuş ama benim gibi karalar bağlayıp düşüneceğine işi bir adım ileri taşıyarak BTK’ya bu konuda ne yapılması gerektiğini danışmış. Gelen cevap çok tatmin edici olmasa da bu konu üzerinde çalışıldığı fikri kulağa hoş geliyor. Ancak krizden bahsedilen bir dönemde şirketlerin iletişim maliyetlerini “şimdilik” yükseltmekten başka bir faydası olmayan MNT tarafına acil bir çözüm bulunmalı. Zira şirket santralinden arama numarasını taşımış kişi için bir defa numarasını taşıdığı sinyali alınabiliyor. Bu durumdan habersiz bir başka personel rahatlıkla numaranın ilk üç rakamından anlaşılan operatörden arayarak farklı bir tarife kullanarak şirketini pekâlâ zarara uğratabilir.BTK’dan yapılan açıklamada bu konunun hassas olduğu ve üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. www.numaratasima.gov.tr adresinden sorgu yapılarak şirketler tarafından yoğun aranan numaraların taşınıp taşınmadığı anlaşılabiliyor, tabii yüzlerce numarayı tek tek sorgulayabilecek bir babayiğit bulabilirseniz.Tolga Gündüz, bu konunun kolaylıkla çözülebileceğini de söyledi e-posta sohbetlerimizden birinde. Ne diyelim MNT taşının altını kaldırdıkça yeni sorunlarla karşılaşıyoruz. Umarız bu son olur.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun