Donanim 15 EKİM 2012 / 14:42

Microsoft Xbox Music ile iTunes ve Spotify'a meydan okuyor

Microsoft Xbox Music ile iTunes ve Spotify'a meydan okuyor

Microsoft, şu ana kadar sadece Xbox’ta kullandığı müzik servisi Xbox Music'i, iOS ve Android kullanıcılarına da açacağını duyurdu.Son dönemde özellikle iTunes ve Spotify gibi müzik servislerinin gördüğü rabeti göz önüne alan Microsoft, kendi müzik servisini de genel kullanıma açarak her iki uygulamaya da sağlam bir rakip çıkartmayı amaçlıyor. Özellikle Android pazarında etkili olmayı amaçlayan şirket, uzun vadede iTunes’un pazardaki payını da kırmayı hedefliyor.

İlk etapta Windows işletim sistemlerine sahip cihazlarda çalışacak olan servis, 30 milyondan şarkıyı kullanıcılarına sunacak. Spotify da olduğu gibi kullanıcılar dinlemek istedikleri şarkıyı arama motoru yardımıyla arayıp, yayınlayabilecekler. Kullanıcılar, servisten ücretsiz olarak faydalanabilecekleri gibi, şarkıları cihazlarına indirebilmelerini sağlayan Music Pass üyeliğine de ayda 9,99 dolardan üye olabilecekler.

Servisin kullanıma girmesiyle birlikte, yaklaşık 5 yıldır kullanımda olan fakat kullanıcılara yeterince esneklik sağlamaması nedeniyle çok fazla rabet görmeyen Zune servisi de ölü programlar listesindeki yerini alacak.

İlk olarak 16 Ekim’de Xbox üzerinde kullanıma açılacak servis, daha sonra 26 Ekim itibarıyla Windows 8 işletim sistemine sahip PC ve tabletler üzerinde kullanıma açılacak. Servisin iOS ve Android sürümlerininse kısa süre sonra kullanıma açılması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun