Donanim 17 EYLÜL 2012 / 10:48

Microsoft Surface 300-800 dolar arası bir fiyata sahip olacak

Microsoft Surface 300-800 dolar arası bir fiyata sahip olacak

Microsoft’un Ekim sonunda  piyasaya sürmeye hazırlandığı Surface tablet hakkında bi süredir devam eden fiyat bilmecesi, şirket CEO’su Steve Ballmer’ın yaptığı açıklamalarla sona ermiş gibi görünüyor.

Daha önce 200 dolar civarında bir fiyata satılacağı yönünde söylentiler çıkan tablet hakkında The Seattle Times’a konuşan Steve Ballmer, tabletin raflardaki yerini almasını bekleyenleri biraz hayal kırıklığını uğrattı. Ballmer, Surface’ın özellikleri göz önüne alındığında oldukça rekabetçi bir cihaz olduğunu belirtirken, tabletin 300-800 dolar arası bir fiyata satılabileceğini vurguladı.

Microsoft’un stratejisini değiştirerek, yazılımın yanı sıra donanımı da kendisinin ürettiği bir tabletle Apple’ın karşısına çıkmaya hazırlanmasıyla beraber, Microsoft’un yazılımlarını kullanan diğer tablet ve ultrabook üreticilerini oldukça kızdırmıştı. Arasında LG, Asus, Acer gibi donanım üreticilerinin bulunduğu şirketler, Microsoft’un yeni tanıttığı cihaz karşısında oldukça şaşırmış, cihazın 200 doların altında bir fiyatla satışa sunulması durumunda kendilerinin pazardaki paylarının oldukça düşebileceğini belirtmişlerdi. Steve Ballmer’ın yaptığı açıklamalardan sonra Microsoft işletim sistemini tablet ve bilgisayarlarında kullanan şirketler biraz da olsun rahatlayacak gibi görünüyorlar.

Ballmer’ın bu açıklamaları Microsoft’un Surface düşük bir fiyattan satmayacağı anlamına gelmese de, ancak şirketin bu tablet girişiminden biraz kâr elde etmeyi planladığını gösteriyor. Cihazın sahip olduğu özelliklerle pazardaki birçok tabletin önünde olduğunu vurgulayan Ballmer, Surface'ın iPad'le tam olarak rekabete girebilecek bir tablet olduğunu ifade etti.

Bunun yanı sıra Microsoft’un Surface tabletiyle PC donanımlarına yaptığı sürpriz hamle şirketin geleceğiyle ilgili birçok soru işaretini beraberinde getirmiş, şirketin devamında da ürettiği yazılımları çalıştıracak donanımları geliştirip geliştirmeyeceği merak konusu olmuştu. Konuyla ilgili konuşan Ballmer, her türlü cihazı üretmeyeceklerini ama pazarda Apple’a boş alan bırakmayacaklarının altını çizdi.

Bu arada dev yazılım şirketi, dünya çapındaki tüm çalışanlarını yeni tablet ve akıllı telefon ekosisteminin bir parçası haline getirmek için her çalışanına Windows 8 bulunan mobil cihazlarından verecek.

26 Ekim’de kullanıcıların beğenisine sunulacak Microsoft Surface ve Windows 8’in ortaya koyacağı performans ilerleyen zamanda Microsoft’un donanım işine ne kadar yoğunlaşacağını gösterecek gibi görünüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun