Donanim 06 NİSAN 2012 / 09:52

Microsoft konsept arabasını yarattı

Microsoft geçtiğimiz ay uygulama geliştiricileri arabalar için uygulamalar geliştirme konusunda teşvik etme amaçlı ‘konsept araba’ projesi içinde olduğunu duyurmuştu. West Coast Customs yardımıyla bu sözünü tutan Microsoft, efsanevi Mustang serisinin teknolojiyle donanmış versiyonunu tanıttı. Eski model Mustang üzerinde uygulanan proje, Windows 8 ve Microsoft Kinect teknolojilerini barındırıyor. Ses komutları ve hareketleri algılayabilen araç, sürücüye aracı tamamen kişiselleştirme imkanı tanıyor.

WiFi, 4G hotspot ve kişiselleştirilebilen klakson sesleri gibi yeniliklerin bulunduğu araç bunun yanı sıra bulundurduğu Kinect teknolojisi ile hareketle kontrol edilebiliyor.

İki adet tablet barındıran araçta ön tarafta bulunan tablet hız, konum, yakıt seviyesi gibi arabada olması gerek göstergeleri yansıtırken, arka koltukta bulunan tabletle internette gezilebildiği gibi arka pencerede yer alan projeksiyon ekranından diğer sürücülerin görebileceği mesajlar yazılabiliyor.

Bir çok yeniliğin sunulduğu araçta, Windows Phone ile kaydedilen ses dosyalarını aracın dışına verilebiliyor. Bunun yanı sıra arabayı çalıştırma, kilitleme gibi komutlar da yine Windows Phone üzerinden verilebiliyor.

Mustang 2012 projesiyle birlikte uygulama geliştiricilerin bu konuya ne kadar ilgi gösterecekleri merak konusu.

Araçla ilgili kısa bir videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zv6vWbteI4M[/youtube]