Donanim 02 ARALIK 2008 / 13:52

Microsoft Güvenlik Araştırması Raporu sonuçları açıklandı

Rapora göre finans alanında organize suçlar artıyor.

Rapora göre finans alanında organize suçlar artıyor.


Dünya çapında yüz milyonlarca bilgisayardan derlenen verilerle internet üzerinden gelen tehditleri analiz eden Microsoft Güvenlik Araştırması Raporu, internet üzerinden yayılan kötü niyetli yazılımların sayısında ciddi bir artış olduğunu gösterdi. Özellikle finans alanında örgütlü suçlar büyük ölçüde artıyor. Endüstri genelinde bilgisayar uygulamalarındaki sistem açıklarında bu yılın ilk altı ayında yüzde 13 artış olmasına rağmen 2007’nin ilk yarısına göre yazılımlardan kaynaklanan zayıflıkların yüzde 28 oranında azaldığı saptandı.


Rapor, 2008 yılının ilk yarısında kötü niyetli atakların işletim sistemlerinden çok uygulamalara yöneldiğini kaydetti. Araştırmaya verilen yanıtlardan internetten gelen kötü niyetli saldırıların, yüzde 90 gibi yüksek bir oran ile uygulamaları etkilediği anlaşıldı. Alınan kapsamlı güvenlik önlemleri ile Windows işletim sisteminin bu tehditlerden etkilenme oranı yüzde 10 gibi çok düşük bir seviyede kaldı. Bu yılın ilk yarısında kullanıcıların Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırma Aracı’nı kullanarak bilgisayarlarından kaldırdıkları istenmeyen yazılımların sayısı bir önceki altı aya göre yüzde 43 oranında arttı. 

İnternet tarayıcılarındaki açıklardan kaynaklanan saldırılardan en çok etkilenen ülke yüzde 47 ile Çin olurken, onu yüzde 23 ile tarayıcılarında varsayılan dil olarak İngilizce kullanan ülkeler izledi.  


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun