Donanım 30 MART 2016 / 16:42

Micron, GDDR5X çiplerinin özelliklerini ortaya çıkardı

Hafıza çipi üreticisi Micron, yeni nesil ekran kartlarında kullanılacak hafıza çiplerinin ilk örneklerini ortaya çıkardı.

Piyasaya yakın bir zamanda çıkacak olan ekran kartlarında 3 boyutlu dizilime sahip HBM çipleri kullanılması bekleniyor. Fakat bazı söylentilere göre Nvidia HBM çiplere geçişi henüz gerçekleştirmeyecek. Ekran kartlarına ciddi bir performans artışı sağlayabilecek olan bu RAM'lerin kullanılmasından önce, "geçiş" amacıyla kullanılacağı söylenen RAM tipi ise GDDR5X. Bildiğiniz gibi uzunca bir süredir ekran kartı üreticileri GDDR5 RAM kullanıyor. GDDR5X ise bunu bir adım ileriye taşıyor. Belki de 2 boyutlu dizilimli RAM'lerin son adımı diyebiliriz...

Hafıza çipi üreticisi Micron da ilk GDDR5X örneklerini hazırlamaya başladı. Micron'un yeni GDDR5X çipleri 10 Gb/s - 12 Gb/s hızlarında çalışabilecek. GDDR5 çiplerde bu hız 7 Gb/s civarında. 256 bit arabiriminde toplam 384 GB/s hızlarına ulaşılabiliyorken, GTX 980 Ti'daki GDDR5 bellekle, 384 bit arabirimde 336 GB/s hızına ulaşılabiliyor.

AMD'nin yeni nesil ekran kartlarında 3D HBM çipleri kullanacağına kesin gözüyle bakılırken Nvidia'nın GDDR5X durağına uğrayacağı tahmin ediliyor. Bakalım bu tahminler doğru çıkacak mı...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun