Donanim 19 MAYIS 2009 / 05:00

Megabit sorunsalı…

Yaşasın Türkiye’de de internetler hızlanıyor, açın önümüzü biz geliyoruz!!!

Yaşasın Türkiye’de de internetler hızlanıyor, açın önümüzü biz geliyoruz!!!

Geçtiğimiz hafta çok ilginç gelişmelere tanık olduk biz Türkler. Türk Telekom, 8 Megabitlik erişim kolaylığını düzenlediği toplantıyla biz kullanıcılara duyurdu. İşin ilginci Türk Telekom'dan yaklaşık bir saat önce TurkNet, bu altyapı üzerinden vereceği ürünlerin tanıtımını yapıyordu pahalı otellerden birinde. Haberci deyimiyle Türk Telekom'a haber atlatmıştı TurkNet ama bizim konumuz bunlar değil, getirilen uygulamalar.


Anlaşılan o ki; şirketler mobil dünyada yaşanan sınırsız sınırlı kotaları keşfetmişler. Hani 3G hizmeti için verilen 3 GB sınırlı sınırsız paket var ya, işte benzeri hatta daha ağırı artık internet erişiminde de var. Nasıl mı, tabii ki çok kolay. Şirket size 8 MB hız veriyor ve 15 GB da kota uyguluyor.


Diyor ki: "Ey kullanıcı 15 GB kotayı aşarsan sen interneti eğlence! için kullanan kötü niyetli bir kullanıcısın, hemen senin hızını 512 KB'ye indiriyorum. Aklın başına gelene kadar da yani aybaşına kadar bu hızla kullanacaksın interneti!" Bu da yetmiyor, kotayı geçen kullanıcıların bilgileri bir listede toplanıyor yani bildiğiniz "fişleniyor" kullanıcılar. Bu sorun nasıl çözülür bilmiyorum ama insanın aklına ilk gelen soru, "Gaz odaları ne tarafta kalıyor?" oluyor maalesef...


Köşe yazım tesadüfen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'na denk geldiği için bu mutlu günümüzü de ayrıca kutlarım.


İyi haftalar...


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun