Donanim 14 EKİM 2010 / 06:06

McDonald's Happy Meal bakteri bile üretmiyor!

Sally Davies'in 180 günlük deneyi sonucu hamburger ve patates hiç değişim göstermedi.

Sally Davies'in 180 günlük deneyi sonucu hamburger ve patates hiç değişim göstermedi.


Sally Davies 26 Nisan'da McDonald's restoranına giderek bir ‘Happy Meal' aldı. Ardından altı ay boyunca tezgahın üzerinde açıkta duran hamburger ve patates kızartmasını fotoğrafladı. Ortaya çıkan manzara ilginç oldu.

Hamburger menüsünde böceklenme, küflenme, koku ya da görülebilen bir şekil bozukluğu bulunmuyor. Bu manzara biraz ürkütücü görünüyor. İnsanın aklına istemsiz sorular geliyor.

McDonald's bu ürünleri nasıl hazırlıyor? Happy Meal için kimyasal reaksiyonlardan etkilenmeyen madde denebilir mi? Nasıl bir içerik hamburger ve patates kızartmasını bu kadar bozulmadan tutabilir?

Konuyla ilgili McDonald's resmi bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, uygun koşullar olmadığında küflenme ya da bozulma da olmayabilir. Yapılan açıklamada, "Ürünlerimizde katkı maddesi yoktur. Eğer yemek yeterince kuru bir ortamda bulunuyorsa küf ya da bakteri oluşumu gerçekleşmez. Tabii ki ürünlerimizin bakteri, küf ya da diğer mikro organizmaların oluşmaması için de gayret gösteriyoruz" denildi.

Fotoğrafların devamı için http://www.flickr.com/photos/sallydavies/sets/72157624739645253/with/4951821242/ adresini kullanabilirsiniz.