Donanım 27 AĞUSTOS 2015 / 16:40

Maximus VIII Ranger ile 6. nesil Intel işlemcilere merhaba

Asus'un yeni anakartı Maximus VIII Ranger, 6. seri Intel Core işlemcilerden maksimum verim elde edilmesini hedefleyen bir anakart.

Intel, bir tik-takın sonuna daha gelip, yeni Skylake mimarisine sahip işlemcileriyle ortaya çıktı. 14 nanometrelik Skylake mimarisine sahip işlemciler, bilgisayarın performansın bir tık daha yukarı çekmeyi hedefliyor. Intel'in üst uç seviye işlemcilerindeki üstünlüğü, 6. nesil işlemcilerle biraz daha netleşiyor.1151 pinli 6. nesil işlemciler, 1150 pinli Z87 ve Z97 çipsetleriyle uyumlu değiller. Dolayısıyla yeni bir anakarta ihtiyaç duyuyorlar. 6. nesil Core işlemci ailesi için hazırlanan Z170 çipseti, Asus'un Maximus VIII Ranger anakartının temelini oluşturuyor. Şimdi bu anakart bize neler sunuyor, yakından bakalım.

RoG siyahı ve kırmızısı

Asus'un neredeyse tüm oyun ürünlerinde olduğu gibi Maxmus VIII Ranger da Republic of Gamers serisine dahil edilmiş. RoG ürünlerini, kırmızı ve siyah ağırlıklı renkleriyle rahatlıkla ayırt etmek mümkün. Son derece şık görünen bu anakartta da mat siyah PCB kullanılarak oyuncuların ilgisini çekmek amaçlanmış. Doğrusu başarılı olmuş da.Ranger, üzerinde çılgın miktarda soğutucu bulunduran bir anakart değil. İşlemci çevresindeki güç kapasitörlerinin ve çipsetin üzerinde küçük soğutucular yer alıyor. Anakartın yerleşimi standart. RAM'ler ile işlemcinin arasında yeterince boşluk bırakılmış. Böylece RAM'lerin büyük işlemci soğutucusunun altında kalma ihtimali azaltılmış.DDR4'e de merhaba

Maximus VIII Ranger'ın üzerinde 4 tane RAM slotu yer alıyor. Bu slotlar, DDR4 RAM'ler ile uyumlu ve 3400 MHz'e kadar destekliyor. DDR3'lerden çok daha yüksek saat hızlarında çalışabilen DDR4 RAM'ler, yavaş yavaş standart hale gelecek. Dolayısıyla yeni bir bilgisayar alacaksanız DDR4 RAM desteğinin bulunmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Crossfire ve SLI desteğini bir arada bulunduran Ranger'da 3 tane PCIe 3.0 (x16) slotunun yanı sıra 3 tane PCIe x1 slotuna yer verilmiş. Ekran kartı bol olanlara duyurulur.2 tane SATA 3.0 portunun yanı sıra 2 tane SATA Express bağlantısına da yer verilmiş. SATA Express, daha yüksek performans getiriyor olmasına rağmen IDE kablolarını andıran geniş kabloları ve bağlantı noktaları sebebiyle çok da beğenmediğimi belirtmek isterim. SATA Express portları üzerindeki 4 ayrı SATA portuna normal bir şekilde SSD'lerimizi veya hard disklerimizi de bağlayabiliyoruz.

USB 3.1'e ve Type-C'ye de merhaba

Asus'un bu anakartında gelen yeni teknolojiler henüz bitmedi. Ürünün arka paneline baktığımızda 4 tane USB 2.0 ve 2 tane USB 3.0'ın yanı sıra 1 tane de olsa kırmızı USB 3.1'i (Type-A) görüyoruz. Asıl dikkat çekici şey ise akıllı telefonlarla beraber hızla yaygınlaşacak olan USB 3.1 (Type-C) bağlantısına da yer verilmiş olması.Arka panelde 5 tane 3.5 mm ses bağlantısının yanı sıra optik ses çıkışına da yer verilmiş. Böylece uygun ses sistemimizin bulunması halinde tek optik kabloyla kayıpsız ses elde edebiliyoruz. Ethernet portu ve -hala kullanan varsa- PS2 portları da arka panelde yerini almış durumda. İşlemci içerisindeki GPU'dan faydalanmak isteyenler, arka panelde yer alan HDMI ve DisplayPort bağlantılarını kullanabiliyorlar. Overclock ayarlarında başarısızlığa uğrayıp da bilgisayarı kitleyen kullanıcıların BIOS piliyle uğraşmasına gerek kalmaması için BIOS reset tuşu da arka tarafa yerleştirilmiş.

Yüksek performanslı ses kartı

Ranger'ın üzerinde SupremeFX ses çipi yer alıyor. Bu çip klasik onboard ses kartlarından daha iyi performans gösteriyor olsa da kulağı Xonar serisi ayrı ses kartlarına alışmış olanlar için hala yeterli değil. Sese aşırı önem verenleri tatmin edecek seviyede değil fakat standart kullanıcı için "daha iyi ses" anlamına geliyor.Ranger'ın en dikkat çekici özelliklerinden biri ise RAMDisk. Bu teknoloji, bilgisayarınızda bulunan RAM'in bir kısmını SSD'ye çevirmenizi ve oyunlarınızı / yazılımlarınızı direkt olarak RAM üzerinden çalıştırmanıza imkan sağlıyor. 3400 MHz'de çalışan DDR4 RAM'lerin SSD'den onlarca kat daha hızlı çalışacağını da belirtmeden geçmeyelim.

Asus Maximus VIII Ranger, 700 - 800 TL'lik fiyatıyla orta üst segmentte bir ürün. Evet, bu fiyatlara "orta - üst" diyoruz çünkü dolar sağolsun, fiyatlar uçmuş durumda.

Son söz

Ranger, oyunculara göre hazırlanmış başarılı bir anakart. Özellikle yeni oyun bilgisayarı toplamayı düşünen kullanıcıların bu ürünü göz önünde bulundurmasını tavsiye ederim. Özellikle RAMDisk olayı ilgi çekici.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun