Donanim 07 ARALIK 2010 / 10:49

MasterCard da Wikileaks'i yalnız bıraktı

Aykırı sitenin maddi kaynakları bir bir kururken, Facebook ve Twitter desteğini sürdürüyor.

Aykırı sitenin maddi kaynakları bir bir kururken, Facebook ve Twitter desteğini sürdürüyor.


CNET'te yer alan habere göre, MasterCard Wikileaks'e yardım edebilme seçenekleri arasından kalktı. Böylece bilgi dağıtan sitenin kaynaklarından biri daha kurumuş oldu. Daha önce de PayPal ödeme sistemi Wikileaks'e hizmet vermeyi bırakmış, İsviçreli yetkililer de Julian Assange'ın banka hesaplarını kapatmıştı.

MasterCard'dan yapılan açıklamada, Wikileaks'in yasadışı işlere bulaştığı, bu sebeple de doğrudan ya da dolaylı olarak yasadışı işlere yardımcı olunmak istenmediği için hizmetin durdurulduğu belirtildi.

Şu anda siteye en kolay bağış yapabilmenin yolu Visa karttan geçiyor. Bu finansal engellemelerin sonunda Wikileaks'in nasıl kaynak üreteceği merak ediliyor.

Bilindiği gibi Wikileaks belgeleri barındırarak dağıtacağı sunucular konusunda da sorunlar yaşıyor. Önce Amazon Web Servisleri'nden çıkarılan Wikileaks, ardından Fransa'daki sunucularını da kaybetmişti. EveryDNS.net de Wikileaks'e DNS hizmeti vermeyi durdurmuştu.

Sosyal ağlar desteğini sürdürüyor

Dünyayı ortaya çıkardığı belgelerle sarsan siteye destek sadece kişilerin kurarak sosyal paylaşıma izin verdiği ortamlar Twitter ve Facebook'da devam ediyor.

Facebook'tan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Buna göre, Wikileaks ve Julian Assange'ın hayran sayfasını kapatmak için herhangi bir sebep görülmediği açıklandı.

Wikileaks'in Twitter hesabı da bilgi sızdıran sitenin en büyük iletişim araçlarının başında geliyor. Twitter'ın daha önce Amerikan hükümetiyle İran konusunda ortaklık yaptığı biliniyor. Bu durum Wikileaks'in Twitter'da daha ne kadar barınabileceğini de sorgulatıyor.

Wikileaks'in Facebook hayran sayfasına http://www.facebook.com/wikileaks adresinden, Twitter sayfasına da http://twitter.com/#!/wikileaks adresinden ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun