Donanim 17 ARALIK 2010 / 12:04

Mac App Store 6 Ocak'ta açılıyor

Mac'lerdeki yazılımların Apple güdümüne girmesiyle erişim kolaylaşıyor, özgürlük sorgulanıyor.

Mac'lerdeki yazılımların Apple güdümüne girmesiyle erişim kolaylaşıyor, özgürlük sorgulanıyor.


Apple, App Store ile  herkesin katılım sağlayabildiği ve uygulamalara erişim kolaylığı getiren açık bir platform oluşturarak cihazlarının pratik hale gelmesini ve daha fazla sevilmesini sağladı. Yani Apple sadece bir platform ortaya koyarak (!), bağımsız geliştiricilerin (?) ürettiği uygulamaları seçme özgürlüğü olan (??) kullanıcıların kolayca satın alacağı bir hale getirdi.

Aslında Apple, kurduğu bu platform sayesinde birçok fayda sağlıyor. Örneğin maddi olarak bakıldığında gerçekleştirilen milyonlarca ticari işlemden belli bir pay alıyor, geliştirilen uygulamalar sayesinde cihazlarını daha çok satıyor, kısacası donanımı satın alanlar yazılım tarafı için doğrudan Apple'a para ödemeye devam ediyor.

İşin manevi kısmına, yani marka bağımlılığına baktığımızda şirketin cihazlarını kullanıcılara daha da sevdirmek için yarışan bir gönüllü geliştiriciler ordusu kurduğu gerçeği göz ardı edilemez. Bu sayede akla gelebilecek her türlü uygulamayla kullanıcı beklentilerine kolayca cevap verebiliyor.

Tablonun geneline baktığınızda, kullanıcılar sevdikleri uygulamalara küçük ücretlerle sahip olma şansına kavuştular. Oluyorlar olmasına ama, kaybettikleri özgürlüklerinin pek de farkında değiller.

Çünkü kurulan bu düzen içinde Apple'a bağımlı olmak zorunda bırakılıyorsunuz. Satın aldığınız telefona istediğiniz yazılımı yüklemek yerine Apple'ın izin verdikleriyle yetinmek zorunda kalıyor, Apple'ı aradan çıkararak doğrudan uygulama geliştiricilere ulaşamıyorsunuz.

Monarşi anlayışı kişisel bilgisayarlara taşınıyor

İşte şimdi, Apple ve Google bir çeşit monarşik devlet düzenini andıran bu manzarayı kişisel bilgisayarlarımıza da taşımaya hazırlanıyor. Google'ın Chrome Store adıyla açtığı mağazanın yanında, Apple da Mac'ler için 6 Ocak'ta uygulama mağazası açacağını açıkladı. Mağaza Türkiye'nin de dâhil olduğu 90 ülkede hayata geçecek.

Bu adım, orta vadede yazılım dağıtım ağlarının da tamamen Apple ve Google gibi hakim şirketler tarafından denetlenmesi ve sadece bu şirketlerin onay verdiği, gerekli gördüğü yazılımlara erişimin sağlanması gibi bir sonuç doğurabilir.

Apple'ın Mac App Store'u ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.apple.com/mac/app-store/ adresini kullanabilirsiniz.

Acaba böyle bir adım özgür yazılım geliştirme çabalarına darbe vurabilir mi? Yoksa kullanıcı açısından uygulamalara rahat erişim olanağı sağlayarak faydalı mı olur?

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun