Donanim 05 TEMMUZ 2011 / 15:48

Londra İtfaiyesi: "Beko buzdolapları yangın riski taşıyor!"

Londra İtfaiyesi, İngiltere’deki yaklaşık 500 bin buzdolabında yüksek oranda yangın riski bulunduğu açıkladı. Beko şimdiye kadar 11 bin cihazın tamir edildiğini belirtti.Londra İtfaiyesi geçtiğimiz hafta şehirde meydana gelen yangının elektrik kontağından kaynaklandığını açıkladı. Elektrik kontağına sebep olan cihazınsa Beko tarafından üretilen buzdolabı olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada, ülke genelinde evlerde ve ofislerde kullanılan 500 bin buzdolabının çok ciddi yangın tehdidinde bulunduğu aktarıldı. Uzmanlar, 2008 yılından bu yana buzdolapları nedeniyle 20 yangın çıktığına inanıyor. Bu yangınlarda 15 kişi yaralanırken bir kişi de yaşamını yitirdi.

Arıza nasıl gerçekleşiyor?

Su, buzdolabının buzunu çözen mekanizmanın zamanlayıcısına ulaştığında elektriksel bir arızaya sebep oluyor ve içeride yanma riski bulunan plastik bileşenler hızla tutuşuyor. Bu tutuşmayla birlikte zehirli gaz açığa çıkıyor.

İtfaiyenin 2010 Haziran’nında Beko’ya ilgili uyarıda bulunduğu ve Beko’nun sorunun düzeltilmesi, bedava tamiri için müşterilerle iletişime geçildiği vurgulandı.

Beko’dan yapılan açıklamada ürünü satan tüm mağazalarla iletişime geçildiği, hasardan etkilenen müşterilerin tespit edilmeye çalışıldığı belirtildi. Şu ana kadar 100 bin cihaz sahibinden Beko’ya e-posta gönderildiği, 11 bin cihaza ulaşılarak tamir edildiği açıklandı.
ETİKETLER : beko buzdolabı londra yangın