Donanim 17 MAYIS 2012 / 11:35

Londra 2012 Olimpiyatları'na NFC teknolojisi geliyor

Londra 2012 Olimpiyatları'na NFC teknolojisi geliyor

Samsung, yeni akıllı telefonu Galaxy S III'ün olimpiyatların resmi telefonu olacağını açıkladı. Bunun yanı sıra Visa'nın mobil uygulaması olan Visa payWave yüklenmiş olarak gelecek bu telefonlarla, kullanıcılar Londra'da birçok noktada mobil ödeme imkanına sahip olacaklar. Olimpiyatlar için özel olarak tasarlanmış olan telefonlar, mobil ticareti dünya genelinde daha da yaygın hale getirme adına iki şirketin ortaklığında NFC ödeme özelliğini hayata geçiriyor. Olimpiyatların başlangıcına kadar İngiltere genelinde 140 bin temassız terminalin kullanıma sunulmuş olması beklenirken, ziyaretçiler Heathrow'a indikleri andan itibaren telefondan temassız ödeme deneyimini yaşayabilecekler. Kullanıcılar uygumayı kullanarak ödeme yapabilmek için mobil cihazlarında Visa simgesini seçip, telefonlarını temassız ödeme terminaline tutacaklar. 20 Sterlin'i aşan ödemeler için şifre zorunluluğu bulurken, uygulama müşterilere hesap bakiyelerini de görme imkanı tanıyor.

Dünya genelinde hali hazırda NFC destekli donanım sayısı 30 milyona erişti. Bu rakamın gelecek 5 yıl içerisinde 700 milyona erişmesi beklenirken, 2014 yılında yıllık işlem hacminin 50 milyar dolara yaklaşacağı öngörülüyor.

Konuyla ilgili konuşan Samsung Mobil İletişim Bölümü İdari İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Satış ve Pazarlama Ekibi Yöneticisi DJ Lee, NFC teknolojisinin giderek yaygınlaştığını söyledi. Lee, Galaxy S III'le birlikte Visa'nın mobil ödeme uygulamasının olimpiyatlarda kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlayacağını dile getirdi.

Mobil teknolojinin uzun süreden beri insanların hayatında olan bir güç olduğunu söyleyen Visa Avrupa Mobil bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Sandra Alzetta, NFC uyumlu cihazların ödeme yapma şekillerini derinden etkileyeceğini dile getirdi. Alzetta, gelecekte mobil cihaz kullanımının ve ödemenin artmasıyla birlikte, insanların nakit para kullanımının azalacağını sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun