Donanım 05 HAZİRAN 2015 / 15:53

Logitech MX Master inceleme

Logitech'in piyasaya yakın bir zamanda sürdüğü ofis faresi MX Master, test merkezimizin konuğu oluyor.

Pek çoğumuz, ofisimizde kullandığımız ekipmanlara çok da dikkat etmiyoruz. Sabahtan akşama kadar klavyemizle yazı yazıp fareyi sağa sola çekiştiriyoruz fakat bunların ergonomisini nedense hiç hesaba katmıyoruz. Açıkçası ben de yazı yazarken, eskiden kullanmış olduğum gaming klavyemi ve gaming faremi kullanmayı tercih ediyorum. Evet, gerçekten son derece rahatlar. Fakat iş için ne kadar uygunlar?Logitech'in MX Master model amiral gemisi faresi, tanıtımının hemen ardından BTnet ofisine geldi. Ben de test etmek amacıyla hemen Logitech G500'ümü kenara itip, yerine MX Master'ı yerleştirdim. Şimdi tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım.

Ağır, oturaklı bir fare

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki MX Master kesinlikle hafif veya küçük bir  fare değil. Yıllar boyunca 20 liralık, 10 gram ağırlığındaki fareleri kullanmış olanlar alışmakta ilk etapta zorluk çekebilirler. Ortalamanın üzerindeki ağırlığıyla "sağlam" bir imaj çizen MX Master, ergonomisiyle büyülüyor. Avuç içinin oturacağı kısım bir hayli yüksek yapılmış ve baş parmak için de bir "yatış" bölümü hazırlanmış. Böylece fare avucu tam olarak dolduruyor ve kullanmaya alıştıktan sonra vücudumuzun bir parçası haline geliyor.Ürünün üst kısmı ve baş parmağın oturduğu bölüm, son derece kaliteli bir kauçuk malzemeyle kaplanmış. Böylece hem terlemeye sebep olmuyor, hem de elden kaymıyor.Bir garip tekerlek

MX Master'ın sol ve sağ klik tuşları, son derece geniş bir yapıda. Ayrıca basma yüksekliği de gayet iyi ve sağlam görünüyor.

MX Master'ın en dikkat çekici özelliği ise tekerleği. Eski Logitech farelerde (G500 mesela) tekerleği ister serbest dönüş olarak kullanabiliyorduk, ister standart bir şekilde çevirdikçe boş dönmeyi engelleyen mekanizmayı aktifleştiriyorduk. Bu aradaki geçişi, farenin orta kısmında yer alan mekanik buton ile gerçekleştiriyorduk. Herhangi bir web sayfasında yavaş yavaş aşağı gitmek için mekanizmayı aktif olarak kullanırken, dev gibi bir sayfasında en üstten en aşağı gitmek için butona basıp, tekerleği serbest bırakıp, tekerleği çeviriyorduk.MX Master'da ise benzer bir işlev, bambaşka bir teknolojiyle geliştirilmiş. Faremizin tekerleğini yavaş bir şekilde yukarı veya aşağı çevirdiğimizde standart bir fare tekerleği gibi "tık tık" sesler çıkararak, serbest bir şekilde dönmeyecek şekilde tepki veriyor. Fakat eğer uzunca bir sayfanın alt kısmına inmek için hızlı bir şekilde tekerleği çevirirsek, o "tık tık" sesler çıkaran mekanizma kendini geri çekiyor ve tekerlek serbest bir şekilde dönmeye başlıyor. Tekerleği parmağımızla durdurduğumuzda veya kendi kendine durduğunda ise mekanizma yeniden aktif hale geliyor. Üstelik Logitech'in yeni yazılımı Logitech Options ile mekanizmayı serbest bırakacak çevirme şiddetini kendimiz ayarlayabiliyoruz. Yani bu mekanik parçalar, aynı zamanda yazılım ve diğer elektronik parçalarla harmanlanarak böyle acayip kolaylık sağlayacak bir biçimde çalışıyor.

2. tekerlek ile daha kolay gezinme

Logitech MX Master'ın sol tarafında, baş parmağın uç kısmına gelecek bir mini tekerlek daha yer alıyor. Standart ayarlarda sağa ve sola scroll olarak çalışan bu tekerlek, istediğimiz takdirde farklı işlevler kazanabiliyor. Ben ofiste yoğun bir şekilde müzik dinleyip video - oyun yayını izlediğim için buraya ses ayarını atadım. Çok kolay bir şekilde bilgisayarın sesini açıp kısabiliyorum.Tekerleğin hemen arka tarafında 2 tane işlev tuşu yer alıyor. G500'deki devasa işlev tuşuna alıştığım için bu tuşlar bana biraz ufak geldi doğrusu. Özellikle tarayıcı ve Windows Explorer üzerinde "geri" işlevi gören tuşun biraz fazla geride olması sebebiyle az da olsa sıkıntı çektiğimi söyleyebilirim.

Aynı anda 3 cihaza bağlanabiliyor

Bilgisayar ile bağlantıyı kablosuz olarak kuran MX Master, beraberinde minik Unified alıcısıyla geliyor. Bu alıcının bağlı olduğu 3 ayrı cihaza aynı anda bağlanabilen bu fare, cihazlar arasında geçiş için alt tarafında yer alan tuşu kullanıyor.Bu kablosuz fare için herhangi bir şekilde pil satın almanıza gerek yok. Kendi içerisindeki bataryasını microUSB kablosu üzerinden şarj etmemiz mümkün. Şarjının bir hayli uzun bir süre dayandığını söylememde fayda var. MX Master'ı kutusundan çıkarıp direkt olarak kullanmaya başladığımda şarj seviyesi "Good" olarak görünüyordu. 3 gündür aralıksız olarak kullanıyorum ve hala "Good" modundan çıkmış değil. Logitech yetkilileri, şarjının 1 ay kadar dayanabildiğini söylüyor.

Son söz

Logitech MX Master, şu zamana kadar kullandığım en kaliteli ofis faresi. Ergonomisi harika, işlevleri gayet başarılı, malzeme kalitesi ise mükemmel. 300 TL'lik fiyat etiketi ilk bakışta can sıkabilir fakat fiyatının hakkını verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun