Donanım 02 EYLÜL 2015 / 13:39

Logitech G910 Orion Spark inceleme

Logitech, 2. mekanik oyuncu klavyesi Orion Spark ile masaüstüne renk katıyor. Bilgisayar oyuncularının en önemli aksesuarlarından biri elbette ki klavye. Özellikle RTS veya MOBA oyunlarında klavyenin önemi daha da artıyor. Basılan tüm tuşların anında tepki vermesi, rekabet seviyesi yüksek multiplayer oyunlarda ciddi anlamda fark yaratabiliyor. Logitech’in Orion Spark G910 klavyesi, mekanik tuşlarıyla oyunlarda maksimum performans sergilerken renkli aydınlatmalarıyla da hoş bir görüntü sergiliyor. Bol bol G tuşu

Orion Spark’ın sol tarafta 5, F tuşlarının üzerinde de 4 tane G tuşu yer alıyor. Sol üst köşede yer alan M tuşlarıyla beraber toplamda 27 tane tuş atanabildiğini söyleyebiliriz. Klavyenin geri kalanı standart bir dizilime sahip. Tuşların yüzeyleri klasik klavyelerden oldukça farklı. Parmağın oturduğu eğimli yüzeyler yerine iç tarafı köşeli bir yüzey kullanılmış. Açıkçası ben G710+’taki klasik tuş yüzeyi yapısını daha çok beğenmiştim. Tabii bu kişisel bir görüş. Belki siz G910'un tuşlarını daha çok beğenirsiniz.. Medya tuşları klavyenin sağ üst köşesinde bulunuyor. Logitech'in üst seviye klavyelerinde kullandığı "döndürmeli ses ayar düğmesi" Orion Spark'ta da yerini almış durumda.Orion Spark’ın en dikkat çekici yanı ise renkli tuş aydınlatmaları. G19’daki gibi klavyeyi komple değil, her tuşunu ayrı olacak şekilde renklendiriyoruz. Üşenmediğimiz takdirde her tuşu tek tek renklendirerek resim bile çizebiliyorken, Logitech G yazılımının içerisinde gelen birkaç efekt arasından birini seçerek de kullanabiliyoruz. Özellikle renk dalgası efektini çok beğendiğimi söyleyebilirim.

Oyunlarda fark yaratıyor mu?

Yaratmaz olur mu? Eski profesyonel WarCraft 3: The Frozen Throne oyuncusu olarak, yoğun bir şekilde klavye tuşlarına basılan belli başlı oyunlarda mekanik klavyenin ciddi anlamda etki yarattığını söyleyebilirim. RTS ve MOBA oyunları elbette ki bahsi geçen oyunların ilk sıralarında yer alıyor. Bunun dışında World of WarCraft gibi MMO-RPG'lerde de tuşlara çok daha seri basılmasını, bastığınız tuşun basıldığını hissettirmesini sağlıyor. Tabii aynı zamanda dayanıklılar da. Standart klavyelerin tuşları belli bir süre sonra yumuşamaya başlarken mekanik klavyeler çok daha uzun süre idare edebiliyor. Bu noktada Logitech'in hem G910 Orion Spark hem de G710+ modellerini göz önünde bulundurmak gerek. Az önce söylediğim gibi: Benim tercihim G710+'tan yana. G910 da kesinlikle güzel bir klavye, belki siz de bunu daha çok beğenirsiniz.

Bir telefon standı olarak Orion SparkLogitech’in zamanında G19 klavyelerde kullandığı ekran beklenen ilgiyi görmeyince firma, Android ve iOS cihazlarıyla uyumlu farklı bir platform geliştirmeye karar verdi. Artık yeni klavyelerinin üzerinde ekran bulunmuyor. Bunun yerine telefonumuzu yerleştirebileceğimiz, çekmeceli minik bir stant bulunuyor. Telefonumuza Arx Control yükleyip, Logitech G yüklü bilgisayarımıza bağlanıp, oyunlar ve bilgisayarımızın durumu hakkında ekstra bilgi sahibi olabiliyoruz. Klavyenin önündeki stant ise bu bilgilerin sürekli gözümüzün önünde olmasını sağlıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun