Donanim 13 MART 2009 / 07:26

Lityum-iyon pillerin kapasitesi yüzde 30 artacak

3M şirketi, elektrikli el aletleri ve dizüstü bilgisayarlar için verimli lityum-iyon piller yapılabilecek yeni bir madde üzerinde çalışıyor.

3M şirketi, elektrikli el aletleri ve dizüstü bilgisayarlar için verimli lityum-iyon piller yapılabilecek yeni bir madde üzerinde çalışıyor.


Pillerde farklı birkaç hücre bulunuyor. Bu hücreleri dengede tutmak için elektronik bir sisteme ihtiyaç duyuluyor. Eğer, hücrelerden biri diğerinden daha çok çalışıyorsa bu sistemde dengesizliğe yol açıyor ve pil doğru şekilde şarj etmiyor. 3M’in kullanacağı yeni madde, bu hücre süpervizyonunun elektronik değil kimyasal yola gerçekleşmesini sağlıyor. Bu da ağırlığı ve pil ebatlarını düşürüyor.


Şirket, yeni geliştirdiği teknolojiyi öncelikle matkap gibi el aletleri pillerinde kullanmayı planlıyor. Bir yıl içinde, dizüstü bilgisayar pilleri, cep telefonu pilleri ve hatta otomotiv alanında kullanılan bataryalara yerleştirmeyi hedefliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun