Donanim 10 ŞUBAT 2009 / 12:56

Linux tabanlı telefonlar geliyor

Verizon Wireless ve diğer global operatörlerin 2009'da Linux tabanlı cep telefonları satışa sunması bekleniyor.

Verizon Wireless ve diğer global operatörlerin 2009'da Linux tabanlı cep telefonları satışa sunması bekleniyor.


LiMo (Linux Mobile), Google'ın açık kaynak mobil işletim sistemi Android'e ciddi bir rakip olarak öne çıkıyor. LiMo konsorsiyumunun amacı; Linux’a dayanan çeşitli platformlar kullanarak, çok bilinmeyen işletim sistemlerinin yaygınlaşmasını sağlamak.


Konsorsiyuma göre, web uygulamalarını çalıştırabilen düşük fiyatlı cihazlar, uluslararası operatörlerin 2009’da piyasaya sunacağı ürünler arasında olacak. Sadece temel özelliklere sahip telefonlara Linux platformu yerleştirmek amacıyla hareket eden LiMo konsorsiyumu'nun yaptığı açıklamada: “Verizon ve Vodafone, Orange, Telefonica gibi uluslararası operatörler, Linux tabanlı cep telefonlarını 2009’da piyasaya çıkartacak” dendi.


Temel LiMo platformu, cihaz yönetimi, güvenlik ve lokasyon tabanlı servislere erişim sunuyor. Platformun en yeni teknolojilerinden biri de BONDI. BONDI, standart üretimine yarayan yeni bir yazılım insiyatifi. Bu sayede, cep telefonlarındaki web uygulamaları telefona uygun şekilde veri erişim imkanı tanıyor. Gelecek hafta Barselona’da düzenlenecek Mobil Dünya Konferansı’nda LiMo’nun durumu daha da netleşecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun