Donanim 02 ARALIK 2011 / 17:00

LG yöneticileri bayrak yarışında

Artan zarar ve zayıf taleple başı dertte olan LG’de 2012 yılı tam bir değişim yılı olacak. Üst düzey yönetim çok hareketlenecek. LG, ekonomik daralma ve talep azalması neticesinde nahoş bir hal alan TV işinin başındaki isim olan Kwon Young-soo’nun yerine görevi Han Sang-beom getirecek. Kwon ise LG’nin ‘yeniden şarj edilebilir pil’ ile ilgili birimin başına geçecek.

Reuters’in haberine göre, LG’deki bu üst düzey yönetim değişim haberi, şirketin üçüncü çeyrekte açıkladığı, bu zamana kadarki en büyük çeyrek dönem zararının ardından geldi. Şirketin bu zararının arkasında panel fiyatlarının düşüşü ve şirketin TV ve bilgisayarlarına yönelik zayıf talebin etkisi büyüktü.

Hepsi okumuş çocuklar

LG’de finanstan sorumlu yönetici olarak görev yaparken, yabancı fonların elde edilmesine yardımcı olup, 1990’lardaki Asya finansal krizinin başladığı dönemde düz ekran iştirakini Philips’le birlikte yeniden yapılandıran yapan Kwon, 2007 yılında LG Display’in başına geçmişti. Philips de hissesini daha sonra LG’ye geri sattı.

32 yılını LG’ye veren Kwon, panel üreticisinin global sıralamadaki konumunu ve 2007’de sektörün en kötü döneminde şirketin kârlılığını yükseltmesi ve ayrıca Apple gibi büyük müşterileri şirkete kazandırması ile hep takdir edildi. LG Display; Apple’ın iPhone ve iPad tableti, Amazon.com’un Kindle tabletinin en büyük tedarikçisi.

LG’nin TV işlerinin başına geçecek olan Han da 30 yıldır şirketin ekran ve çip alanındaki çalışmalarında görev yapıyor. O da şirketin bir yıl önce Japon Sony’den bir TV ekran tedarik anlaşması kazanmasını sağlamıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun