Donanim 15 MART 2010 / 07:44

LED ışıklar kablosuz internete dönüştü

Araştırmacılar basit LED ışıklarla 230 megabit hızında kablosuz internet aktarımı yaptılar.

Araştırmacılar basit LED ışıklarla 230 megabit hızında kablosuz internet aktarımı yaptılar.


LED ışıklar, ortamı aydınlatmak için kullanılan tasarruflu bir yol olarak biliniyor. Ancak şimdilerde sizi internete bağlamak için kullanılan bir sistem haline geldi. Almanya Fraunhofer Enstitüsü'nden bir grup araştırmacı, LED masa lambaları ve benzer basit araçlar kullanarak kablosuz sinyal kodlamanın yeni bir yolunu keşfettiler.

Görünür ışığa dayanan kablosuz veri aktarımı yöntemi, odadaki ışığın hafif bir biçimde titremesiyle çalışıyor ve bu işlem insan gözü tarafından algılanmıyor. Yalnız araştırmacılar bu noktada kçük bir hileye başvuruyorlar ve normalde sınırlı bant genişliğine sahip LED ışıkların bant genişliğini mavi ışıkları filtreleyerek artırıyorlar.

Bu basit LED sisteminin görünür ışık üzerinden gerçekleştirebildiği aktarım hızı ise 230 megabit. Ekip bu hızın gelecekte iki katına çıkabileceğini iddia ediyor ve çalışmalarını sürdürüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun