Donanim 04 TEMMUZ 2012 / 15:35

LCD fiyatıyla oynamak, pahalıya patladı

Japon elektronik araç üreticisi Toshiba 87 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Sebep ise ABD pazarında LCD panellerin fiyatlarını sabitleme konusunda anlaşma yapması.BBC News haberine göre, Toshiba, diğer LCD üreticileri ile toplanıp, panellerin fiyatlarını yüksek seviyede tutma konusunda anlaşmakla suçlanıyor. Tayvanlı AU Optronics de benzer suçlamalarla bundan birkaç ay önce suçlu bulunmuştu. Bu arada, iddiaları reddeden Toshiba da, karara yönelik gerekli hukuki adımları atacağını açıkladı.

LCD panelleri; düz ekran TV’lerden kişisel bilgisayar ve laptop’lara kadar çok çeşitli ürünlerde kullanılıyor. Ama Samsung ve LG Electronics gibi bu panellerin global bazda önde gelen üreticileri, kârlarını yüksek tutmak için fiyatları yüksek tutmak konusunda kulis yapmakla suçlanıyor. Hukukçulara göre, üreticilerin bu tutumu, kendi tüketicilerine er ya da geç zarar verecek.

Geçtiğimiz yıl, Güney Kore’den Samsung’un da içinde yer aldığı yedi LCD üreticisi, fiyat sabitleme iddialarında hesaplaşmak adına, perakende tüketicilere kısmi para iadesi olarak 500 milyon dolardan fazla ödeme yapmak zorunda kaldı. LCD üreticileri buna ek olarak, kendilerinden panel alan kurumsal müşterileriyle de 388 milyon dolarda anlaşmaya vardı.

Bu arada, fiyat sabitleme görüşmeleri odaklı iddialara karşı duran tek şirket de Toshiba.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun