Donanim 16 EKİM 2008 / 07:24

Küresel domino

Küreselleşme ekonomiyi de, üretimi de, ticareti de Arap saçına döndürdü.

Küreselleşme ekonomiyi de, üretimi de, ticareti de Arap saçına döndürdü.

Yenilikçi makine üreticisi Mennan Usta olarak tanınan Mennan Aksoy’u BTnet TV’deki röportajından tanıyorsunuz. Bilişim Zirvesi ‘08’in son günündeki Genç Zirve’de sürpriz misafir olarak kürsüye çıkıp konuştuğunda, bizle yaptığı röportajdakine benzer şeyler söylemiş, zihinleri düşünceye sevk etmişti. Röportajın çekiminden önce kendisiyle yaptığımız kısa sohbette kendisine “Ağzınıza sağlık, ne güzel konuştunuz” dediğimizde “Neden?” diye cevap vermişti “Her şey ortada, ben sadece gördüklerimi söylüyorum!” Fazla söze ne gerek?


Peki ne diyor Mennan Usta? Özetle yerli üretimin öneminden bahsediyor. Dışa bağımlılıktan kurtulmak için uçaktan trene, iplik makinesinden iğneye her ürünün ülkemizde üretilmesini, bunun için de eğitime önem verilmesini, her iş için kalifiye eleman yetişmesi gerektiğini vurguluyor. Çok da haklı. Öte yandan Telekomünikasyon Kurumu Başkanı sayın Tayfun Acarer’e kulak veriyoruz. Ne diyor? Çift sim kartlı telefonların bazılarında sorun olduğunu, Avrupa Birliği standartlarına uymadıklarını, o yüzden yasaklanacaklarını söylüyor. Bu telefonları ithal edenler, satanlar, kullananlar şaşkınlık içinde. Söylemek istediğim başka şey olduğu için bu konuda yorum yapmadan geçiyorum.


Bu demeçten kısa bir süre sonra Çin’den, bu tip ürünlerin imalatını yapan bir şirketin Türk ortağı ve yöneticisi Necmettin Polat’tan yanıt geliyor. Yurtdışında üretim yapan bir şirket olarak mağdur olduklarını söylüyor ve TK Başkanı’na bazı sorular yöneltiyor. Ayrıntıları ilgili haberlerimizde bulabilirsiniz. Biz konumuza dönelim.


Küreselleşme konusunda “Dünyanın bir ucunda bir kelebek kanat çırpsa, diğer ucuna rüzgârı ulaşır” örneği kullanılır. Tam yerine denk geldi. Küresel ekonomi o hale geldi ki (krizden söz etmiyorum bile) Mennan Usta yerli üretim derken haklı,  TK Başkanı tüketiciyi koruma açısından haklı, Necmettin Bey de yurt dışında ticari menfaatleri olan biri olarak haklı. Ben de bu görüşleri küreselleşmeye bağladığım için haklıyım. Nasreddin Hoca hikâyesindeki gibi hepimiz haklıyız. İyi de aynı konuda herkes haklı ise ortada bir sorun yok mudur sizce?

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun