Donanim 13 KASIM 2008 / 07:05

Kriz e-postaları

Ekonomik kriz ile ilgili haber ve bilgi mesajlarında çok ciddi bir artma var.

Ekonomik kriz ile ilgili haber ve bilgi mesajlarında çok ciddi bir artma var.

Günde yaklaşık 200 e-posta alıyorum. Üstelik şirkette sıkı bir spam filtreleme olmasına rağmen. Ekonomik kriz ile ilgili haber ve bilgi mesajlarında çok ciddi bir artma var. Küresel krizin uzun süreceği, işsizliğin artacağı, fiyatların yükseleceği, şirketlerin batacağı endişesi bütün dünyayı kasıp kavuruyor. Dünyanın önde gelen ülkeleri peşpeşe ekonomik paket açıklarken bunların çoğunun sadece görüneni kurtaracağı, krizin aslında çok daha derinlerde olduğu konuşuluyor. 2009 ve 2010 yılı için üretilen hemen bütün raporlar zor ve küçülen ekonomileri işaret ediyor.


Birinci yılını dolduran küresel ekonomik kriz, görünen o ki, bir-iki yıl daha yaşanıp bitmeyecek. Bilinen bütün kriz önleme çareleri de bugüne kadar bir yarar sağlayamadı.


Son bir yıldır daha çok finans piyasalarında yaşanan kriz, hızla reel ekonomiye sıçrayacak gibi. Bunun en canlı örneği de, şu anda iflas bayrağını çekmekte direnen General Motors. Belki bunun adına artık kriz dememek gerekir; yeni ekonomik durum demek daha yerinde olacaktır. Kısacası dünya yeni bir ekonomik yaşam biçimine geçiş yapıyor.


Bu tepeden bakış yazısının sonu elbette tepeden bakarak bitmeyecek. Uzun süre önce gelen ve ‘bir gün lazım olur’ düşüncesiyle sakladığım bir e-postayı tozlu Outlook raflarından çıkarıp paylaşayım istedim. Bu girizgahı da onun için yaptım. Bakın  bu ekonomik kriz ortamında teknolojik tasarruf nasıl oluyormuş:


-İnternet, telefon gibi sabit giderlerinizi minimuma indirecek çözümler üretin. Yakında abone kapma yarışına girecek telefon şirketlerinin kampanyalarını yakından takip edin. -Yeni cep telefonu almak için bir süre daha bekleyin. -Kış öncesi evinizin cam ve kapılarının izolasyonunu yaptırın.  -Sıradan bir televizyon çalışırken ortalama 100 Watt elektrik tüketir. Televizyonu kapatıp da prizden çekmezseniz, tüketim 2 Watt düşer. -Cep telefonları ya da MP3 ses cihazlarının ve diğer şarj adaptörü kanalı ile şarj edilen aletlerinin de kullanılmadıklarında fişten çekin. -Çamaşır makinelerini tam doluyken çalıştırın. Çamaşırları yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanarak çamaşırlarınızı daha düşük ısıda yıkayın.-Bankacılık işlemlerinde internet ve ATM'leri kullanın. Bu sayede havale ve EFT gibi işlemlerde önemli miktarlarda tasarruf sağlamış olursunuz.


-Kış gelmeden önce aracınızı bakıma sokun ve yakıt masraflarını azaltacak tedbirler alın.


-Yemek pişirirken düdüklü tencere kullanın, büyük bir ateşin üzerine küçük kap koymayın.


-Sadece evde değil yaşadığınız apartmanda tasarruflu ampullerden tutun da asansör kullanımına kadar birçok alanda tasarruf yapılması için çevrenizdekileri uyarın. Bu sayede apartmanı ortak giderleri azalır.


 


Örnekler elbette çoğaltılabilir. Ancak tüm bunlar ‘sadece kriz ortamında değil, her zaman yapılsa krizler yaşanır mı?’ diye düşünmekten de alıkoyamıyor insan kendini...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun