Donanim 23 ARALIK 2010 / 13:41

Kralı Facebook'tan eleştirdiği için 3 yıl hapsi isteniyor

Malezya'da eski kralı eleştirdiği için 40 yaşlarında bir şüpheli gözaltına alındı.

Malezya'da eski kralı eleştirdiği için 40 yaşlarında bir şüpheli gözaltına alındı.


Malezya'nın 80'li yıllarda 5 yıl krallığını yapmış Sultan İskandar İsmail'i eleştiren bir sayfa yazı hazırlayan 40 yaşlarındaki şüpheli polis tarafından gözaltına alındı. 3 yıl hapsi istenen şüpheli açıkça kraliyet ailesine karşı halkı provoke etmekle suçlanıyor.

Facebook'taki sayfanın yaratıcısı Ağustos ayından beri aranıyordu. Uzun süren çalışmalar sonucunda şüpheli internet üzerinden takip edilerek yaşadığı yer ve kimliği tespit edildi. Sayfada "dinen ve kanunlara uygun olmayan, sultanın yaptıklarını eleştiren" ifadeler bulunduğu bildirildi.

1957'de İngiliz kolonisi olmaktan çıkarak bağımsızlığı tanınan Malezya'da 9 eyalet ve her eyaletin başında bir sultan bulunuyor. Facebook'ta dalga geçildiği iddia edilen Sultan İskandar İsmail geçtiğimiz Ocak ayında 77 yaşındayken hayatını kaybetmişti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun