Donanim 09 TEMMUZ 2010 / 08:51

Korsanlar haklandı

Haklayıcının ifadesine göre, Pirate Bay'in 4 milyon üyesinin bilgilerine ulaşıldı.

Haklayıcının ifadesine göre, Pirate Bay'in 4 milyon üyesinin bilgilerine ulaşıldı.


Ünlü dosya paylaşım sitesi Pirate Bay haklandı. 23 yaşındaki Arjantinli haklayıcı Pirate Bay'de yakaladığı güvenlik açığı sayesinde 4 milyon kullanıcının e-posta adresleriyle şifresini öğrendi.

Krebsonsecurity.com'un açıklamalarına göre Ch Russo isimli haklayıcı ve iki arkadaşı Pirate Bay'in SQL veritabanına girdi. Böylece her kullanıcının yaptığı gönderi, indirme ve kişisel bilgilerine ulaşıldı.

Russo'nun söylediğine göre, Russo tüm bilgileri değiştirme imkânı bulunmasına rağmen bilgileri değiştirmedi. Ayrıca Russo bilgilerle ilgili kendilerine teklifte bulunanlar olduğunu belirterek, "Şüphesiz bu bilgileri satabileceğimiz birçok yer olabilirdi, ancak bizim amacımız insanların bilgilerini satarak para kazanmak değildi. İnsanlara bilgilerinin yeterince iyi korunmadığını belirtmek için böyle bir eylem yaptık" dedi.

Henüz konuyla ilgili Pirate Bay'den bir açıklama ya da açığın giderildiğiyle ilgili bir bilgi gelmedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun