Donanim 22 ARALIK 2010 / 14:34

Korsan filmlerin DNA’ları çözülecek

Bir filmin korsan olup olmadığı yeni geliştirilen bir teknikle anlaşılacak.

Bir filmin korsan olup olmadığı yeni geliştirilen bir teknikle anlaşılacak.


Tel Aviv Üniversitesi araştırmacıları filmlerin orjinalliğini tanımlayan yeni bir teknik geliştirdi. DNA testlerinde uygulanan benzer kodların filmler üzerinde de uygulanabileceğini belirten araştırmacılar, filmlerin kopyalanması veya değiştirilmesi durumunda bunu tespit edebileceklerini söylüyorlar.

Geliştirilen sistemde film üzerine uygulanan görünmez bir ızgara her karede görüntünün farklı unsularına karşılık geliyor. Ortaya çıkan bir dizi sonuç ise orijinal filmle karşılaştırılabiliyor. Bu anlamda DNA tekniklerine benzeyen bu araçla aynı zamanda korsan filmler barındıran web sitelerinin içeriği de taranabiliyor.

Teknik, filmin temelde değişmemiş özelliklerini renk ve çözünürlük ya da geometrik dönüşümler yoluyla tanımlayabiliyor. DNA tekniklerinden esinlenilerek geliştirilen yeni teknikle korsanın önünü kesmek bakalım mümkün olacak mı...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun