Donanim 10 ŞUBAT 2012 / 13:33

Kodak dijital fotoğraf makinesi üretimini sonlandırdı

Kodak dijital fotoğraf makinesi üretimini sonlandırdı

Dünyanın ilk dijital kamerasını üreten Eastman Kodak, dijital fotoğraf makinesi, cep video kamerası ve dijital resim çerçevesi üretimini bıraktığını açıkladı.132 yıldır yaşayan fotoğraf şirketi Kodak, geçtiğimiz yıl iflas bayrağını çekmişti. Elindeki patentleri satarak finansal anlamda zorlukların altından kalkmayı hedefleyen şirket, son dönemde çıkardığı ürünlerini satmaktan vazgeçtiğini açıkladı.

Geçtiğimiz ay 6.7 milyar dolar borç açıklayan şirket, fotoğraf makinesi, cep video kamerası ve dijital resim çerçevesi üretimini sonlandırdığını açıkladı. Oysa şirket 1975 yılında Steven Sasson isimli mühendisiyle dünyanın ilk dijital kamerasını üretmişti.

Film teknoloji ölmemesi için uzun süre dijital makine çıkarmadı

1990’lardan bu yanan cep telefonlarında ve dijital makinelerdeki fotoğraf teknolojisinin gelişimi için yaklaşık 4 milyar dolar harcayan Kodak, geleneksel fotoğrafçılığın temelinde yer alan filmlerin ömrünün sona ermesinden endişe ettiği için ancak 2001 yılında kendi dijital kameralarını piyasaya sürdü.

Bugün artık Apple, Nokia, Samsung gibi markaların ürünlerinde yer alan ve ayrıca bir dijital fotoğraf makinesi ihtiyacını ortadan kaldıran ürünler, gelişmeyi reddeden Kodak’ın sonunu hazırladı.

Önümüzdeki dönemde Kodak, fotoğraf yazıcıları, yüksek hızlı inkjet baskı makineleri, iş akışı yazılımı ve paketlemeyi kendine “esas iş” edindi.