Donanim 20 EKİM 2009 / 04:26

KKTC, bilişim ülkesi olur mu?

Haftasonunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde “Bilişim Adası Çalıştayı” gerçekleştirilecek.

Haftasonunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde “Bilişim Adası Çalıştayı” gerçekleştirilecek.

Bilişim Zirvesi '09 sırasında röportaj yaptığım KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, ülkenin bilişim adası olma vizyonunu anlatmıştı. Bu haberi BThaber'de değerlendirdik. Bu haftanın sonunda yani 23-24 Ekim tarihlerinde de Girne'de Bilişim adası Çalıştayı için, KKTC ve Türk basını ile KKTC Başbakanı Dr. Derviş Eroğlu, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, TC Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve bilişim sektörümüzün önde gelen isimleri adanın kuzeyinde çalıştayda bir araya gelecek.

Çalıştayın amacı KKTC'yi bilişim ülkesi yapmak için gereken ilk somut adımı atmak. Bunun için Bilişim Zirvesi '09 kapsamında Türkiye'ye gelen Hasan Taçoy, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'e projeyi anlatmış, kendilerinin onay ve desteğini de almıştı. Ayrıca Gül'ün, KKTC'nin ambargo ve engellemelerden bilişim ülkesi vizyonuyla kurtulabileceğinin altını çizmesi de konunun başka bir önemli boyutu bizce.

Peki, bu bir hayal mi, yoksa gerçekleştirilebilir bir vizyon mu? İşte bu sorunun cevabı biraz karmaşık. Sayın Taçoy'a göre KKTC bilişim anlamında tamamen vergisiz bir ülke haline gelecek. Ülkedeki mevcut 7 üniversitede teknoloji uzmanı yetiştirilmesi için daha fazla gayret harcanacak. IBM tarafından kurulan ve bölgenin en güçlü sistemleri arasında gösterilen Süper Bilgisayar daha verimli kullanılacak...

Buraya kadar fikirler harika ama ama Taçoy'un bir sözü var ve ciddiyetle üzerinde durulması gerekiyor. Sayın Taçoy, "KKTC dünyada en az tanınan ancak en çok bilinen ülke" diyor ülkesi için. Evet, bu cümle çok önemli. KKTC'nin çok bilinen bir ülke olması bu vizyonu başarıya taşıyabilir. Ancak, siyasi anlamda ama az tanınan bir ülke olması da bu vizyonun önündeki en büyük engeldir. Aman dikkat.

Bol güneşli bir hafta dileğiyle...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun