Donanim 21 TEMMUZ 2011 / 13:24

Kısık ateşte 12 dakika

Ekran kartınız bozulduysa fabrikada yeterince pişmediğinden olabilir. Mini fırında biraz ısıtmanızı öneriyoruz.Bir gün bilgisayarı açtığınızda karşınıza kırmızı uzun çizgiler veya alışılmadık görüntüler geliyorsa muhtemelen ekran kartınızın ciddi bir sorunu vardır. Bu sorun sürücüyle ilgili değilse ve ekran kartınızın gerçekten donanımsal bir arızası olduğunu düşünüyorsanız annenizi mutfaktan çıkarmanızın vakti gelmiş demektir.

Ekran kartları aşırı ısınma sonucu bağlantı noktalarındaki lehimlerin kopmasına neden oluyor. Bu da bir bellek çipi veya işlemci bacağının kartla temas etmesini engellediğinden kartlar hatalı işlem yapıyor ya da hiçbir şey yapamıyor. Fırında geçecek birkaç dakika bu lehimlerin tekrar eriyerek bileşenlerin temasını sağlayabileceğinden kartınızın ikinci baharını yaşamaya başlıyor.

Kaşarlı ekran kartı tarifi

Kartınızın üzerindeki soğrutucu blok, fan ve bunların plastik pim ve vidalarını sökmeyi sakın unutmayın. Hatta ısıl macunu da temizleyin ki bileşenlerin üstüne akmasın. Tepsiye birkaç kat alüminyum folyo sararak kartınızı işlemci yukarı bakacak şekilde yerleştirin ve önceden 196 (yuvarlak hesap 200) derecede ısıtılmış fırına sürün.

Deneyenler 5 ila 12 dakika arasında bir sürenin kartın tüm lehimlerinin kendine gelmesi için yeterli olacağını söylüyor. Siz bunun ortalaması olan 8 dakikayı deneyin. Fırından çıktıktan sonra biraz soğumaya bırakın, ardından soğutucu ve fan gibi bileşenleri monte yuvasına yerleştirin

Bu aşamalar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Linus Sebastian tarafından hazırlanmış aşağıdaki videoyu da mutlaka izlemenizi öneriyoruz. Sonucun ne olacağını asla bilemezsiniz ama zaten çöpe gidecek bir ekran kartınız varsa kaybedecek bir şeyiniz yok demektir.

(Ed: BTnet.com.tr bu alternatif yöntemin başarılı olacağını garanti etmez. Ayrıca yöntemin uygulanması sırasında oluşabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aK7RZjAC-qE[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun