Donanım 29 KASIM 2015 / 12:00

Kingston HyperX Savage DDR4 RAM inceleme

Kingston'ın hazırladığı 4 x 4 GB DDR4 RAM paketini inceleme merkezimizde ağırlıyoruz.

Intel, 6. nesil işlemcileri ve Z170 çipsetiyle beraber artık yavaş yavaş (hatta belki de hızlı bir şekilde) DDR4 RAM’lere geçiş yapıyor. Z170 anakartların neredeyse tamamında sadece DDR4 kullanılıyor. Arada birkaç özel modelde ise hem DDR3 hem de DDR4’e yer verilmiş. Muhtemelen bir sonraki çipsetlerinde DDR3 komple iptal olacak. AMD de 2016 itibariyle DDR4 anakartlarını piyasaya çıkaracak. DDR4’ün ciddi fiyat avantajıyla beraber (DDR3’lerle hemen hemen aynı fiyattalar) 2016’nın sonlarına doğru DDR3’ü pek fazla duymuyor olacağız. RAM’leriyle tanıdığımız Kingston da DDR4 RAM paketlerini sıra sıra piyasaya sürüyor. Savage pakati de bunlardan biri.

4x4

Kingston’ın bu Savage paketi tam 4 adet RAM içeriyor. RAM’lerin her biri 2400 MHz’de çalışabiliyor. CAS Latency değeri 12 olan RAM, 1.2 volt güç ile çalışıyor. Bu RAM’ler hali hazırda ısınmıyorken Kingston ürünü soğutucularla giydirmiş. Siyah renkteki soğutucu kasanın içerisine karizma katarken aynı zamanda RAM’lere bir miktar daha serinlik sağlıyor.

2 x 8 GB daha mantıklı

Kingston HyperX Savage DDR4 RAM’ler çok çeşitli kombinasyonlarla geliyor. Bize gelen model 2400 MHz – 4 x 4 GB idi. 16 GB RAM şimdiki oyun ve yüksek performans gerektiren yazılımlar için genel olarak ideal miktar. Fakat bundan 2 sene sonra ne olacağı bilinmez. Eğer anakartınızın DDR4 RAM slotu sayısı 4 ise gelecekte RAM güncellemesi yapacağınız zaman sıkıntı çekmeniz söz konusu olabilir. Dolayısıyla 4 x 4 GB yerine 2 x 8 GB modelleri tavsiye ederim. Böylece 2 RAM slotunuz gelecekte yapacağınız eklemeler için boşta kalacaktır.