Donanim 04 OCAK 2011 / 14:11

Kinect deneyimi bilgisayarlara taşınacak

Asus ve PrimeSense bilgisayarlar için geliştirilen Kinect'e benzer bir cihaz üzerinde çalışıyor.

Asus ve PrimeSense bilgisayarlar için geliştirilen Kinect'e benzer bir cihaz üzerinde çalışıyor.Kinect’le birlikte hayatımıza giren hareket ve ses kontrollü arayüz, gelecek yıl muhtemelen bilgisayarlarda da boy gösterecek. Microsoft’un Kinect teknolojisini geliştirmesinde yardımcı olan şirket PrimeSense, Asus ile birlikte Kinect’e benzer bir cihazı bilgisayarlar için geliştireceğini duyurdu.

Bu hafta Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı’nda gösterilecek Wavi Xtion isimli cihaz, Kinect gibi 3D hareket algılayıcılara sahip olup, yalnızca oyunlar için değil çoklu ortam içeriğini taramak için de kullanılacak. Kullacının bilgisayar üzerinde gerçekleştirdiği pek çok aktivite için tasarlanan cihaz ayrıca kullanıcılara sosyal ağların kontrolünde etikileşimli bir deneyim sunacak.

Cihazla birlikte üçüncü parti geliştiriciler için sunulan Xtion Pro ise yeni uygulamaların geliştirmesini sağlayan bir platform olma özelliği taşıyor. Cihazla birlikte tanıtımı yapılacak Xtion ise kullanıcıların online olarak farklı uygulamalar satın alabileceği bir mağaza.

Windows tabanlı bilgisayarlarla uyumlu olacak cihazın bu yılın ikinci çeyreğinde piyasada satışa çıkması bekleniyor. Cihazın çıkış fiyatı hakkında ise henüz bir bilgi yok.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun