Donanim 04 OCAK 2011 / 14:11

Kinect deneyimi bilgisayarlara taşınacak

Asus ve PrimeSense bilgisayarlar için geliştirilen Kinect'e benzer bir cihaz üzerinde çalışıyor.

Asus ve PrimeSense bilgisayarlar için geliştirilen Kinect'e benzer bir cihaz üzerinde çalışıyor.Kinect’le birlikte hayatımıza giren hareket ve ses kontrollü arayüz, gelecek yıl muhtemelen bilgisayarlarda da boy gösterecek. Microsoft’un Kinect teknolojisini geliştirmesinde yardımcı olan şirket PrimeSense, Asus ile birlikte Kinect’e benzer bir cihazı bilgisayarlar için geliştireceğini duyurdu.

Bu hafta Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı’nda gösterilecek Wavi Xtion isimli cihaz, Kinect gibi 3D hareket algılayıcılara sahip olup, yalnızca oyunlar için değil çoklu ortam içeriğini taramak için de kullanılacak. Kullacının bilgisayar üzerinde gerçekleştirdiği pek çok aktivite için tasarlanan cihaz ayrıca kullanıcılara sosyal ağların kontrolünde etikileşimli bir deneyim sunacak.

Cihazla birlikte üçüncü parti geliştiriciler için sunulan Xtion Pro ise yeni uygulamaların geliştirmesini sağlayan bir platform olma özelliği taşıyor. Cihazla birlikte tanıtımı yapılacak Xtion ise kullanıcıların online olarak farklı uygulamalar satın alabileceği bir mağaza.

Windows tabanlı bilgisayarlarla uyumlu olacak cihazın bu yılın ikinci çeyreğinde piyasada satışa çıkması bekleniyor. Cihazın çıkış fiyatı hakkında ise henüz bir bilgi yok.