Donanim 19 EYLÜL 2008 / 12:34

Kaza haberinin altında Banker.LGC Trojan var

F1 yarışçısı Fernando Alonso’nun İspanya’da bir araba kazası geçirdiği hakkındaki sahte haberi içeren e-posta, Banker.LGC Trojan’ı yaymak için kullanılıyor.

F1 yarışçısı Fernando Alonso’nun İspanya’da bir araba kazası geçirdiği hakkındaki sahte haberi içeren e-posta, Banker.LGC Trojan’ı yaymak için kullanılıyor.


İspanyol güvenlik ve antivirüs şirketi Panda Software'in yaptığı açıklamaya göre, gelen e-posta, Alonso’nun kaza sonucu yaralandığı şeklinde yalan bir haberle, alıcının dikkatini çekiyor. Haberin daha inandırcı olması için de İspanya’nın en önemli gazetelerinden birinden alınmış gibi gösteriliyor. Sözde kazayı izlemek için bir de link konmuş. Ancak linkin tıklanması halinde Banker.LGC Trojan’ın bir kopyası indiriliyor ve bu zararlı kod, gizli kişisel bilgilere(hesap numaraları, şifreler…vs.) erşim için devreye giriyor.


Bu tarz Trojan’lar hacker'ların yalnızca ünlü olmak ya da şöhret için değil, aktivitelerinden finansal çıkar sağlamayı, gelir elde etmeyi istedikleri için oluşturdukları yazılımlar. Bunu başarmak için sessiz teknikler kullanarak olabildiğince çok bilgisayarı etkilemeye çalışıyorlar. Hacker'lar koydukları linklere tıklatabilmek için, bu şekilde hit haberler, erotik fotoğraflar ve pek çok dikkat çekici unsur kullanıyorlar. Dikkatli olmakta fayda var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun