Donanim 24 ŞUBAT 2009 / 05:21

Kaybolanın imdadına 112 yetişiyor

Türkiye’de birkaç hafta önce herkesin yüreğini burkan talihsiz bir olay yaşandı.

Türkiye’de birkaç hafta önce herkesin yüreğini burkan talihsiz bir olay yaşandı.

Uludağ’da kayak yaparken yolunu kaybeden gencin donarak hayatından olması bütün ülkeyi üzüntüye boğdu. Cep telefonundan ailesi ve arkadaşlarını aramasına rağmen kayıp gencin yeri ancak 10 saatte tespit edilebilmişti. Sinyal takibi için savcıdan izin alma mecburiyeti, gecikmeye gerekçe gösterildi.


Ancak bütün bunların yaşanmayabileceğini biliyor muydunuz? Çünkü anında adres tespiti yapılmasına imkân tanıyan bir sistem var. Ama bilinmediği için kimse faydalanamıyor. Herhangi bir sebeple 112 Sıhhi İmdat, 155 Polis İmdat veya 156 Jandarma İmdat numaralarını sabit veya cep telefonuyla ararsanız iki dakika içinde bulunduğunuz nokta belirlenebiliyor. Üstelik savcı izni gibi bürokratik engeller de yok. Buna imkân tanıyan düzenleme ise yaklaşık 3 ay önce yasalaştı.


10 Kasım 2008’de yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 31. Maddesi, acil numaraları arayan kişiye ait yer tespit bilgisinin, telefon operatörleri tarafından ilgili birime anında aktarılmasını öngörüyor. Yani Uludağ’da kaybolan Ümit Özgen (21), arkadaşları yerine 112’yi arasaydı, daha çabuk kurtarılabilirdi. BTK, konum belirleme imkânının kaybolan kişilerle sınırlı olmadığını vurguluyor. Yangından sağlık sorunlarına, trafik kazasından gasp olaylarına kadar hangi sebeple olursa olsun acil numarayı arayan herkese çok kısa sürede ulaşmak mümkün. Bunun için şu numaralardan birini çevirmek yeterli:


110 Yangın İhbar, 112 Sıhhi İmdat, 151 Kıyı Emniyeti, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat, 157 İnsan Ticareti Mağdurlarına Yardım ve İhbar Hattı, 158 Sahil Güvenlik, 159 Alo Karayolları,168 Türk Kızılayı, 177 Orman Yangın Hattı.


Acil aramalar konusunda gündemdeki bir başka proje ise ABD’de uygulanan tek numara sistemi. Ülkemizde de bütün yardım ve ihbar hatlarının 112’de birleştirilmesi planlanıyor. Sistem ilk kez Antalya’da devreye girecek. Başarılı olunursa ülke geneline yayılacak.


Bilginiz olması açısından 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 31. Madde son fıkrası aşağıdaki gibi: “(4) Ankesörlü telefon hizmeti kullanıcıları dahil olmak üzere, kamu kullanımına açık telefon hizmetinden faydalanan kullanıcılar, herhangi bir ücret ödemeden 112 ve Kurumca belirlenen diğer acil çağrı numaralarını çevirerek acil çağrıya cevap vermekle yetkili kuruluşa erişme hakkına sahiptir. Kurumca belirlenen esaslar çerçevesinde işletmeciler ücretsiz olarak, kullanıcıların 112 acil çağrı numarasına ve Kurumca belirlenebilecek diğer acil çağrı numaralarına sunmakta oldukları hizmetin kapsam ve kalitesine uygun olarak erişimlerini sağlamak ve acil yardım talebinde bulunan kullanıcıların yerlerini tespit ederek ilgili kuruluşa bildirmekle yükümlüdür.”


İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun