Donanim 15 NİSAN 2009 / 08:41

Kaspersky Lab, Kido'nun yeni versiyonlarına odaklandı

Kaspersky Lab, Conficker ve Downadup olarak da bilinen Kido zararlı programının yeni bir sürümünün saptanması üzerine programın gelişimine yönelik bir analiz gerçekleştirdi.

Kaspersky Lab, Conficker ve Downadup olarak da bilinen Kido zararlı programının yeni bir sürümünün saptanması üzerine programın gelişimine yönelik bir analiz gerçekleştirdi.


Kido bulaştığı cihazlara kendine ait güncellemelerin yanında iki yeni dosya daha indiriyor. Bunlardan ilki FraudTool.Win32.SpywareProtect2009.s olarak adlandırılan ve Ukrayna merkezli sitelerden yayılan bir sahte antivirüs uygulaması. Bu uygulama çalıştığında, “saptanan virüslerin” 49.95 dolar karşılığında silinmesini öneren bir ifade beliriyor.


Kido tarafından sisteme indirilen ikinci dosya ise Email-Worm.Win32.Iksmas.atz olarak tanımlanan bir e-posta solucanı. Bu e-posta solucanı aynı zamanda spam içerik göndermekte ve veri çalmakta kullanılan Waledac olarak da biliniyor. Bu zararlı yazılım Ocak 2009’da ilk defa saptandığında birçok bilişim uzmanı Kido ve Iksmas arasında bir benzerlik olduğunu belirtmişti. Kido salgınının yaşandığı dönemde Iksmas’ın sebep olduğu benzer boyutlarda bir spam e-posta salgını yaşanmıştı.


"12 saati aşan bir periyot boyunca Iksmas, tüm dünyadaki farklı kontrol merkezlerine birçok kez bağlanarak spam içerik gönderimini tetikleyen emirler aldı. Sadece 12 saat içinde tek bir bot 42.398 spam mesaj gönderdi” yorumunu yapan Kaspersky Lab Küresel Araştırma ve Analiz Takımı Başkanı Aleks Gostev “Sanal olarak her e-posta mesajı benzersiz bir alan adı içeriyor. Bu işlem belirli bir alan adının kullanım sıklığı temeliyle çalışan anti-spam filtrelerince saptanmayı önlemek için yapılıyor. Toplamda 40 bin 542 adet üçüncü seviye ve 33 adet ikinci seviye alan adının kullanımını belirledik. Sanal olarak bu sitelerin tamamı Çin’de bulunuyor ve muhtemelen uydurulmuş birçok farklı insan adına kayıtları bulunuyor. Tek bir Iksmas bot’u 24 saat içinde yaklaşık 80 bin e-posta gönderebiliyor. Bu zararlı programın 5 milyon cihaza bulaştığını düşünürsek, basit bir hesaplamayla tüm botnet’in 24 saatte yaklaşık 400 milyar spam e-posta gönderebileceği sonucuna varıyoruz” diye konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun