Donanim 12 EYLÜL 2011 / 11:29

Karşınızda dünyanın ilk dijital dürbünü

Sony dünyanın ilk dijital dürbününü tanıttı

Sony’nin açıklamasına göre, dünyanın ilk dürbünü Japon şirket tarafından Kasım ayında piyasaya sürülüyor. Dürbün HD video kaydı, yakınlaştırma, otomatik odaklama hatta 3D kayıt yapabiliyor.HD çekim yapabilen cep telefonlarına çoktan alışmış bir nesil olarak bir dürbünde bu özelliklerin ortaya çıkmasının biraz geç kaldığı düşüncesindeyim. Elbette dünyada dürbüne olan ilgi ile cep telefonuna talebi karşılaştırmak imkansız. Yine de Sony’nin bu girişimi önemli bir adım olarak görülebilir.

Tanıtılan HD video kaydı, yakınlaştırma, otomatik odaklama ve SteadyShot özelliklerine sahip, AVCHD kayıt özelliğine göre dünyanın ilk dijital dürbünü stereo ses ile Full HD (1920 x 1080) video kaydı yapabiliyor.

Dürbün 20x’e kadar büyütme (DEV-5), net izleme ve kaydetme için SteadyShot Active Mode optik görüntü stabilizasyonu ve ergonomik kontrollerle en aza indirilmiş gizli tasarım gibi olanaklar sağlıyor. HD TV veya 3D TV’ye HDMI bağlantısı ile GPS ile coğrafi etiketleme (DEV-5) Sony’nin ilk dijital dürbününün özellikleri arasında yer alıyor.

Ses kaydıyla birlikte Full HD kayıt yapabilen ilk dürbün

Sony DEV-5 ve DEV-3, bir düğmeye dokunularak stereo ses ile birlikte Full HD video kaydı yapabilen ilk dijital dürbün olma özelliği taşıyor. İlk kez, daha sonra HD TV’de seyretmek üzere kaçırılmayacak anlar yakalanabiliyor. Dürbünün stereoskopik video olarak çeken bir 3D kayıt modu da bulunuyor.Her iki modeldeki değişken zum, uzaktaki bir golf topu veya alandaki kuşlar gibi nesneleri belirlemek için kesintisiz bir şekilde zumlamadan önce, düşük büyütme oranında geniş bir alanı taramaya olanak tanıyor.

Elektronik otomatik odaklama, her iki dürbünün 2D’de kayıt yaparken 1 cm’ye kadar nesneye yaklaşarak temiz bir odaklama yapmasına izin veriyor (2D kayıtta minimum mesafe 80cm’dir). Bu özellik, uzak gözlemlerin yanı sıra nesneye yakından bakarken fazladan büyütme olanağı sağlıyor.

Exmor R CMOS sensörlü ve güçlü BIONZ işlemcili Sony’nin uygun bir G Lens çifti ile görüntüler sağ ve sol göz için ayrı ayrı alınıyor. Bağımsız elektronik vizör, sol ve sağ göz için net ve detaylı görüntüler sağlıyor, rahat ve doğal üç boyutlu izleme deneyimine izin veriyor.

Dürbün, çekimlerin büyük ekranda paylaşılması amacıyla HDMI yoluyla herhangi bir HD TV’ye bağlanabiliyor. Video klipleri saklamak, işlemek ve paylaşmak için PC’ye aktarmak amacıyla bir USB terminali de bulunuyor.Dürbünde bir de GPS alıcısı bulunuyor

Ek bir iyileştirme olarak DEV-5, seyahatteyken çekilen video klipleri otomatik bir şekilde coğrafi olarak etiketleyen entegre bir GPS alıcısı içeriyor. Etiketlenen klip ve görüntüler, uyumlu bir yazılım ile çekim sonrası online haritalarda izlenebiliyor.

Her iki dürbün modeli de, tek bir şarjla yaklaşık 3 saat 2D kayda izin veren yüksek kapasiteli şarj edilebilir pil paketi (NP-FV70) ile sunuluyor. Kalan pil süresi (dakika), kalan kayıt süresinin onayının alınması için elektronik vizörde gösteriliyor.

Sony DEV-5 ve DEV-3 dijital kayıt yapan dürbünlerin Kasım ayının başından itibaren hazır olması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun