Donanim 12 NİSAN 2011 / 15:25

Kararsız kullanıcının yegane bilgisayarı: Transformer

Asus, netbook ile tablet bilgisayar konusunda kararsız olan kullanıcılar için ‘dönüşebilen’ bir bilgisayarı piyasaya sürüyor.İşte kullandığınız bilgisayarla oyun oynanamıyor, küçük ve hafif bir tablet bilgisayar ise iş yaşamının gereklerini yerine getirmekten çok uzak. Asus, özellikle dizüstü ve tablet bilgisayar arasında gidip gelen kullanıcıları hedefleyen Eee Pad Transformer ile sorunu büyük ölçüde çözüyor.

Opsiyonel bir klavyeye sahip olan Eee Pad Transformer, dokunmatik ekranın dezavantajını ortadan kaldırarak özellikle metinler üzerinde çalışan kullanıcılar için rahat ve hızlı bir bilgisayara dönüşebiliyor. Eklenen klavye aynı zamanda bir yedek pil olduğundan çalışma süresini de hemen hemen 2 katına çıkarıyor.

Klavyesiyle netbook’tan farksız

2011’in ikinci yarısında satışa sunulması beklenen 10.1 inç ekran büyüklüğüne sahip Eee Pad Transformer, ‘klavyesi ayrılabilen bir netbook’ veya ‘klavye bağlanabilen bir tablet’ olarak tanımlanabilecek bir bilgisayar. Yalnızca 680 gram ağırlığa sahip olan cihaz, Nvidia Tegra 2 işlemci ve 1 GB belleğe sahip olduğundan her türlü uygulamada bir netbook kadar performans gösteriyor.

Honeycomb kod adlı Android 3.0 mobil işletim sistemiyle gelen Eee Pad Transformer, Flash 10.2 desteğinin yanı sıra bağlanabilirlik anlamında da güçlü. 2 adet USB portu ve HDMI çıkışına sahip cihaz bir HD film oynatıcı gibi TV’ye bağlanarak kullanılabiliyor.

[caption id="attachment_23281" align="alignnone" width="455" caption="Opsiyonel klavye aynı zamanda yedek bir pil"][/caption]

Office kullananlar için bire bir

Eğlence bittiği zaman klavyesiyle netbook’a dönüşen Eee Pad Transformer, doc, xls ve ppt uzantılı dosyalar üzerinde işlem yapmanızı mümkün hale getiren Mobile Office Solution olan Polaris Office 3.0 yüklü olarak piyasaya sürülüyor.

Kablosuz bağlantı seçeneklerine eksiksiz olarak yer veren Eee Pad Transformer, 16 ve 32 GB dahili depolama seçeneğiyle piyasada olacak. Türkiye’ye gelecek modellerde 3G modem olup olmayacağına ilişkin herhangi bir bilgi olmamasına karşın ön ve arka yüzde toplam 2 adet kamera bulunması görüntülü görüşme yapılabileceğini gösteriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun