Donanim 02 EKİM 2009 / 10:49

Kanadalı çocukların yüzde 75'i yedi yaşından önce internet meraklısı

"Kanada ve Teknoloji" anketi internetin bireyler arasındaki ilişkileri kuvvetlendirdiği için internet kullanan ailelere tam puan verdi.

"Kanada ve Teknoloji" anketi internetin bireyler arasındaki ilişkileri kuvvetlendirdiği için internet kullanan ailelere tam puan verdi.


Ipsos Reid şirketinin Kanada'da düzenlediği anket, internet kullanan genç ailelerin çocuklarının yüzde 75'inin yedi yaşından önce bu konuda usta olduklarını gösteriyor. Kanadalı ailelerin yüzde 69'u erken yaştan itibaren çocuklarının internet meraklısı olmasının önemli olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya katılanların yarısından fazlası internetin bağımsız öğrenmeyi tetiklediğini düşünerek internet kullanımını olumlu buluyor. Araştırmaya katılan babaların yüzde 44'ü ise çocuklarını teknolojiden kısıtlamanın onları geride bırakacağına inanıyor. Çocukların yüzde 74'üne haftada bir saatle 5 saat arası internet kullanmasına izin verilirken, 13-19 yaş arasındaki ergenlerin yüzde 59'u internet olmadan yaşayamayacağını düşünüyor.

Ancak Kanadalılar genel anlamda internetin, cep telefonlarının ve televizyonların geniş bir amacı olduğunu düşünüyor. İnternetin bu geniş amacı ise modern aileleri birbirine bağlayan sürekli bir bağlantı olması ve böylece onları birbirine daha da yakınlaştırması.

Araştırmanın sonuçlarını Kanada gazetelerine değerlendiren Toronto Üniversitesi'nden Sosyoloji Profesörü S.D. Clark ise "Kanadalı aile bireyleri belli bir yaştan sonra kendi hayatlarını aileden ayrı kuruyorlar ancak akşamları yeni medyanın sağladığı olanaklarla bir araya geliyorlar. Hayatları evlerinin ve kasabalarının ötesinde genişliyor ve aynı zamanda olduğundan daha fazla iletişim kuruyorlar böylece" diyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun