Donanim 08 MAYIS 2009 / 08:10

Kafein sonrası uyku ve efervesant tabletler

Bilişim: Kitap 3: Ayet 14: "Güneş kâhin tarafından kutsandığında, gelecek yeniden şekillenecek."

Bilişim: Kitap 3: Ayet 14: "Güneş kâhin tarafından kutsandığında, gelecek yeniden şekillenecek."

Belki 10 değil ama 20 yıl sonrasında bilişim dünyasının nasıl şekilleneceğini gittikçe daha iyi görüyoruz gibi geliyor bana.


En arkada tüm dünyaya hizmet veren 3 ya da 4 tane dev platform/çözüm sağlayıcı. Önlerinde ürünleri lokal gereksinimlere göre şekillendiren ve dünyayı coğrafi bölgelere göre paylaşmış durumdaki 7-8 dev operatör. Bunların da önünde hizmet ve marka ile farklılaşıp tüketiciye erişecek olan küçük küçük sanal operatörler.


Cloud computing (bulut bilgi-işlem), SaaS (Software as a service - hizmet olarak yazılım) ve VNO/MVNO (sanal ağ operatörleri) gibi kavramların hızla yaygınlaşması ve ana dalga haline gelmesi kaçınılmaz gibi gözüküyor.


Öte yandan Oracle'ın Sun Microsystems'ı satın alması devlerin birleşmesinde son perde değil de yeni bir dönemin başlangıcı gibi gözüküyor. Daha büyük, daha da büyük ve hatta en büyük olarak gözüken şirketlerin birbirleriyle birleştiklerini görmeye devam edeceğiz.


Peki, bu süreç kurumsal ya da bireysel tüketicileri nasıl etkileyecek? İşte bunun yanıtını vermek çok zor. Ancak geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen altyapı sağlayıcısı şirketlerinden birinin bir danışmanıyla yaptığımız sohbette söyledikleri kulağımda çınlıyor: "Siz e-postaya para ödediğinizi düşünebiliyor musunuz? Ama halen SMS'e para ödüyoruz. Telefon konuşmaları bu kadar pahalıyken Skype kurulu iki cihaz dünyanın neresinde olursa olsun birbirleriyle ücretsiz olarak haberleşebiliyor."


Artık herkesin, öncelikle de hizmet ve ürün sağlayıcıların ve düzenleyici kurumların fakir ve gittikçe daha da fakirleşen bir dünyada yaşadığımızı fark etmesi gerekiyor. Eğer biraz daha yüklenirlerse bu masa ortasından kırılacak; bir daha tamir edilmemek üzere...


Bu yüzden 20 yıl sonranın dünyasını şekillendirirken, geriye kalacak olan şirketlerin sadece para kazanmaya ve hep daha fazlasını kazanmaya yönelik stratejilerini de yeniden gözden geçirmeleri bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor.


Dünya değişiyor. Doğanın kanunu bu. Her gün değişiyoruz. Kainatın her köşesi hiç durmadan dönüşüyor. Eğer siz bu evrensel değişime bir an gözlerinizi kaparsanız, bir daha onları açmaya fırsat bulamayabilirsiniz...