Donanim 19 AĞUSTOS 2011 / 10:53

Kafanıza bağlı 10 hoparlör var

Razor’ın 10 adet hoparlör barındıran yeni mikrofonlu kulaklığı, 7.1 çevresel ses düzeneğini oyuncuların kafasına getiriyor.Piyasadaki kulaklıklıkların büyük bir çoğunluğu ‘çevresel ses’ iddiasını taşımasına rağmen stereo ses düzeneği kullanarak sanal bir çevresel etki yaratma yöntemini kullanır. Yani her kulağa bir hoparlör denk gelir ve bu hoparlörler sesin çevresel olarak geliyormuş hissini verir.

Bazı markalarsa bu konuda ev sinema sistemleriyle benzer şekilde bir kulağın karşısına birden fazla hoparlör koyarak sesi gerçekten farklı yönlerden veriyor. Bu anlamda son günlerin gözde ürünü Razor’ın Tiamat’ı. Kulak başına 5 hoparlör kullanılan Tiamat bu sayede 7.1 ses düzeneğine sahip dünyanın ilk gerçek kulaklığı olma iddiasını taşıyor.Özellikle oyuncular için tasarlanmış olan yeni mikrofonlu kulaklık; ön, arka, yan ve merkez hoparlörlerin yanı sıra subwoofer için de bir sürücü içeriyor. Tiamat 7.1’in bir küçük boyu olan Tiamat 2.2 ise 4 kanal ses düzeneğine sahip bir sürümü şeklinde ön plana çıkıyor.

Bu yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi beklenen Tiamat 7.1 ve 2.2 sırasıyla 180 ve 100 dolar fiyat etiketine sahip olacak.

(Ed: Aslında bu tip bir çözüm hem oyuna yönelik bu tip bir ses sistemini kullanacak yeri olmayanlar, hem de 7.1’lik kaliteli bir sisteme bütçe ayıramayacak olanlar açısından oldukça mantıklı. Üstelik gece geç saatlerde bangır bangır helikopter uçurmak için kimse üst komşudan azar işitmek zorunda da kalmaz.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun