Donanim 22 TEMMUZ 2011 / 14:20

Japonya’da felaket devam ediyor

Mart ayında meydana gelen deprem ve Tsunami’nin ağır hasara uğrattığı üretim tesisleri ve stoklar yeni dönem rakamlarına zarar olarak yansıyor.Japonya’nın önde gelen tüketici elektroniği üreticilerinin, Mart ayındaki deprem felaketinin ardından, Nisan-Haziran dönemi gelirlerinde kötü sonuçlar açıklaması bekleniyor. Ülkedeki şirketlerin bundan sonraki önceliği ise kırılgan bir global ekonomi yapısında, ekonomik düzelmeyi sağlamaya çalışmak ve hedeflerine ulaşmak olacak.

Tahminlerin ortalamasına göre, Panasonic ve Sharp, söz konusu çeyrek dönemde zarar açıklayacak. Nintendo’nun da 127 milyon dolar, yani 10 milyar yenlik zayıf bir faaliyet kârı açıklaması bekleniyor. Sony ve Canon’un da söz konusu çeyrek dönem için yüklü zararlar açıklama ihtimali yüksek.

Mart 2012’ye kadar yükselme yok

Sektör şirketlerinin önemli bir bölümünün tahmini, bu yıldan Mart 2012’ye kadarki yıllık dönemde gelirin yatayda kalması veya bir önceki yıla göre küçük bir düşüş sergilemesi yönünde. Bu da, deprem sonrasında ortaya çıkan üretim sıkıntılarının aşılmasının ardından güçlü bir toparlanma olacağı yönünde beklentileri güçlendiriyor.

Ama yılın bütününe yönelik bir başka endişe daha var: Dolar ve euro karşısında Japon Yeni’nin yükselmesi. Ama konu burada sadece Japonya değil. ABD ve Avrupa’daki tüketiciler de ‘harcamama’ çabasında ve ülke ekonomilerindeki büyüme de yatayda kalacak gibi görünüyor. Japonya’da teknoloji firmalarının hisse senetleri de, depremin etkisiyle önemli düşüş sergiledi.

Deprem dışı olumsuzluklar yaşayanlar da var. Mesela büyük bir haklama operasyonunun hedefi olan ve üstüne üstlük bir de televizyon bölümünde önemli zararlarla karşılaşan Sony.

Japonya özelinde bazı fırsatlar da var. Örneğin bu ay Japonya’da sona erecek olan analog yayınlar ışığında, hane halkının televizyon yenileme ilgisi, iç pazar satışları odaklı hareket eden Sharp’a olumlu etki yapabilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun