Donanim 23 NİSAN 2010 / 09:24

İşte karşınızda "Angkor Tapınakları"

Ömer Serkan Bakır'ın Kamboçya'da çektiği fotoğraflar 1 - 28 Mayıs tarihleri arasında sanatseverleri bekliyor.

Ömer Serkan Bakır'ın Kamboçya'da çektiği fotoğraflar 1 - 28 Mayıs tarihleri arasında sanatseverleri bekliyor.


Ömer Serkan Bakır'ın sergisine adını veren ünlü Angkor Tapınakları, Kamboçya'nın Siem Reap kentine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta, 9. ve 12. yüzyıllar arasında Kmerler tarafından yapılmış, onlarca devasa ve gizemli mekandan oluşuyor.

Bakır'ın Epson sponsorluğunda bastığı fotoğraflar, bölge ve Budist rahiplerin yaşamından kareler sunuyor. Kmer sanatının üstün örneklerinden 100'ü aşkın Angkor Tapınakları'nın tamamı şaşırtıcı ve sabır gerektiren mimari başarının ürünü. Tapınaklar, sadece mimari açıdan değil, gizemli ve kutsal yapısıyla da dünya koruma mirasının en üst sıralarında yerini almış önemli bir merkez.

"Angkor" Sanskritçe'de şehir anlamına geliyor. Angkor dönemi, 802 yılında, Jayavarman II'nin kendini Tanrı Kral (Devaraja) ilan etmesiyle başlamış. 1431'de işgalcilerin şehri yağmalaması ve halkın Pnom Pen'e kaçmasına yol açmasıyla son bulmuş. 1432'de Kmerler şehri yasakladıktan sonra yüzyıllarca kayıp şehir olarak ormanın derinliklerinde kaybolan Angkor'u sadece meraklı Budist keşişler ve bazı gezginler biliyordu.

Yıllar geçtikçe Angkor hikayeleri efsaneleşti ve dilden dile dolaşır oldu. Çok az insan bu hikayelerin efsane değil gerçek olduğuna inanıyordu. Fransız gezgin Henri Mouhot, yaptığı gezi araştırma sonunda 1860 yılında dünyanın ilgisini Angkor'a çekmeyi başardı. Bu şehirden çok etkinenen Fransızlar, büyülendikleri kentin restorasyon projesini 1860'ta başlattılar. 1960 yıllarına kadar, Asya'nın en önemli turistik yerlerinden biri konumuna geldi. 1975 yılında, Kamboçya'nın diğer şehirlerindekiler gibi, Siem Reap halkı da komünist grup Kızıl Kmerler tarafından taşraya çalışmaya gönderildi.

1990 yıllarının ortasına kadar Siem Reap savaşlar yüzünden büyük bir uykuya daldı. 2000 yılından sonra yeniden turizme açılarak tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Restorasyon çalışmaları iç savaşlar nedeniyle 1970 ve 1980'ler hariç, günümüze kadar sürdü. O yıllarda süren karışıklık ve mayın tehlikesi yüzünden arkeologlar tapınaklardan uzaklaştırıldı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun